Hesap sorma gözlerin içinde biraz belirmiş ama hüzün ağır basmış. Sanki çocuğun içindeki bir şeyler, ışığın da yardımıyla yüzlerce yıl önce yaşananları bir an hatırlatmak istemiş de 'o' anda AP Ajansı'ndan Arnulfo Franco deklanşöre basmış. Orta Amerika ülkelerinden Panama'da çekildi fotoğraf. Her yıl şubat ayında Panama'da bir festival düzenleniyor. Adı ''Congos y Diablo.'' Diablo, malum, şeytan demek. Congos ise Afrikalı kölelerin Panama"daki adı. Fastivalde İspanyol istilacıları ve köle tacirleri, korkunç şeytan maskeleriyle, congoslar yani siyah köleler de böyle temsil ediliyor. Hasılı çocuk, o dönemlerde yaşanan acılar ve atalarının karşılaştığı muameleler genlerine işlemiş gibi bakıyor. Sunucu ise, Afrikalı kölelerin Avrupalı istilacılar ve köle tacirlerini şeytan gibi görmesine takılıyor. Panama'da yaşayan Afrikalıların yanıldığını düşünüyor. ''Şeytan değildi onlar... Şeytan değildi...''

Afganistan'da ülkenin sorunlardan ötürü ağır havasını biraz olsun hafifletmek için çocuklardan oluşan bir mini sirk kurulmuş. Kumpanya moral dağıtmak, ülkede zorlaşan gülümsemeyi dürtmek amacıyla güvenli kentleri dolaşıyor. 'O' andaysa Afgan Gezici Mini Sirki'nin elemanları gösteri için sıralarının gelmesini bekliyor. Giysilerindeki renk cümbüşü 'o' anda nasıl da baskın çıkmak için çaba sarfediyor. Buna karşılık çocukların yüzlerindeki ifade nasıl da ağır basıyor.

Bu kez bir önceki fotoğrafın tersi karşımızda duruyor. Birleşik Devletler'in Washington Eyaleti'ndeki Olympia Kenti'nin bir köşesinde bir evsiz elindeki yiyecekten mutlu gülümsüyor. Buna karşılık surat asan çadırlar dolayısıyla da 'o'anın geneli oluyor. Işık bile tedirgin görünüyor.

Nepal'in başkenti Katmandu'da Ordu Günü kutlamalarından bir enstantane... Asker kafasını ateşe sokuyor gibi görünüyor ama öyle değil. Bildik bir gösteriyi yapıyor. Yani kafasıyla kiremit kırıyor. Gösteriyi farklı kılmak için de kiremitlere akaryakıt dökülmüş ve tutuşturulmuş. Yani bu gösteri kafayla kiremit kırmada son nokta oluyor.

Endonezya'da ocak ayı başında meydana gelen ve yüzbinlerce kişinin evsiz kalmasına yol açan seller çekiliyor. O sıradaysa başkent Jakarta yakınlarındaki bir köyde çocuklar çamur bir bayırdan aşağı kayıyor.

Birleşik Devletler'in Kansas City Kenti'nde tarihi bir bar var. Bu barın da yine tarihi bir mekanı. Bar bir vakfa ait... Vakıfsa bir müzisyenler vakfı. 19'uncu yüzyıldan bu yana bu mekandaki doğaçlama caz seansları çok ünlü. Tarihi boyunca çok tanınmış, efsane cazcılar bu seanslara katılmış. Kansas City Kenti'nin belediyesi bu mekanda içki satışlarını yasaklamış ve dolayısıyla da vakfın barı müşteri kaybetmeye başlamış. Cazseverler bu simgesel mekanın iflas etmesinden endişe ediyor. 'O' andaysa ünlü doğaçlama seanslarından birinde Steve Lambert çalıyor. Işık da müziğe uyum sağlamış cazın ruhuna uygun bir şikayet müziği renklendiriyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 388
favori
like
share
stugal Tarih: 07.04.2007 22:49
Paylaşım için sağol
maskee Tarih: 28.03.2007 17:24
ellerine sağlık
SU-PERISI Tarih: 27.03.2007 17:33
eline saglık güzel resimler
DİDEM Tarih: 27.03.2007 13:34
paylaşım için teşekkürler
aloneman09 Tarih: 27.03.2007 13:02
Harika Resimler, Paylaşımın için teşekkürler...