[COLOR=coral]Mucizevi ilaç aspirinin, ileri yaştaki kadınlar arasında kalp-damar hastalıklarından ölüm oranını önemli ölçüde azalttığı bildirildi.

Amerikan 'Archives of Internal Medicine' dergisinde yayınlanan makaleye göre, 24 yıl boyunca yaklaşık 80 bin kadın arasında yürütülen araştırma, aspirin içen kadınlarda kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranının yüzde 38, kanserden ölüm oranının da yüzde 12 azaldığını gösterdi.

Araştırmaya imza atan ekipten Andrew Chan, 1 ila 5 yıl oyunca aspirin içmenin, kalp-damar hastalıklarından ölümleri önemli ölçüde azalttığı yorumunu yaptı. Harvard üniversitesi uzmanlarından Dr. Chan, bu sonuçların sadece az veya ortalama dozda aspirin kullananlar arasında gözlemlendiğini vurguladı. İlacın etkisinin, özellikle ileri derecede kardiyovasküler rahatsızlık riski taşıyan orta yaş üzeri kadınlar açısından daha önemli olduğu kaydedildi.

Dr. Chan, kanserden ölüm riskinin azalabilmesi için de aspirinin en az 10 yıl kullanılmış olması gerektiğini belirtti.

1980 yılında başlayan araştırmaya katılan 80 bine yakın kadından 45 bini hiç aspirin içmedi. 30 bin denek haftada en fazla 14 aspirin içerken 5 bin denek de haftada 14'ten fazla ilaç içti.

Araştırmaya imza atan uzmanlar, aspirinin doktora danışmadan önleyici ilaç olarak kullanılmaması gerektiğini de vurguladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 517
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 27.03.2007 18:43
bende bir futbolcu arkadaşımdan duymuştum iki tane aspirinin doping etkisi yarattığını onun için futbolculara yasak olduğunu biliyorum ama zararlı olduğunu da söylemişti
SU-PERISI Tarih: 27.03.2007 16:14
aspirinin kadınlarda felç riskini azalttığı ancak kalp damar hastalıklarına karşı önleyici bir etkisi olmadığını okumuştum. paylaşım için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 27.03.2007 15:24
teşekkürler