"Pnömokok" bakterisinden aşı ile korunmak mümkün...
Vücudun farklı bölgelerinde etkili olarak ciddi enfeksiyon hastalıklarına yol açan, özellikle bebek ve çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilen pnömokok bakterisinden aşı ile korunmanın mümkün olduğu bildirildi.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ölümlerin en büyük nedeninin bulaşıcı hastalıklar olduğunu söyledi.

Türkiye'de salgın hastalıklara yol açan mikroplar arasında, en tehlikelisinin ve en çok ölümlere yol açanın pnömokok bakterisi olduğunu vurgulayan Ceyhan, hastalığın insandan insana hava yolu ile bulaştığını, ilkbaharın ilk bölümü ile kış aylarında sık rastlanıldığını vurguladı.

Ceyhan, pnömokokların sağlıklı insanların burun, geniz ve boğazında yaygın olarak bulunduğunu, kendisinde herhangi bir belirti gözlenmeyen enfekte olmuş kişinin, zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit ve bakteriyemi gibi enfeksiyon hastalıklarına yol açan bakteriyi başkasına bulaştırabildiğini ifade etti.

Türkiye'deki ölümlerin en büyük nedeninin bulaşıcı hastalıklar olduğuna dikkati çeken Ceyhan, şöyle devam etti:
Salgın yaratan mikroplar arasında en tehlikelisi pnömokoktur. Dünyada her yıl 4.5 milyon insan zatürreden hayatını kaybediyor. Bunların yüzde 70'inde neden bu pnömokok bakterisidir. Menenjitte de bu bakteri en büyük etkendir. Tedavi imkanlarına rağmen yüzde 20 civarında hasta pnömokok menenjitinden hayatını kaybetmektedir. Bu vakaların yüzde 20-30 kadarı da sağırlıkla sonuçlanıyor.

KORUNMAK MÜMKÜN

Ceyhan, dünyada her yıl 800 bin kişinin pnömokok bakterilerinden hayatını kaybettiğini vurgulayarak, korunmanın aşılama ile mümkün olacağını söyledi. Bakteri ve yol açabileceği hastalıklardan korunmak için mutlaka aşılama yapılması gerektiğine dikkati çeken Ceyhan, şunları kaydetti:

Pnömokok enfeksiyonlarını önlemenin en etkili yolu aşılamadır. Bakteriye karşı aşı son yıllarda başarılı oldu ve önce ABD'de sonra da diğer ülkelerde rutin aşı programına konuldu. Gelişmiş ülkelerde bu aşıyı belirli yaşa gelen herkese yapılıyor. Türkiye'de ise henüz aşı programa konulmadı. Ama, aşı piyasada var, alınabiliyor ve uygulanabiliyor. Bu ölümcül bakteriye karşı aşı yapılması son derece gerekli ve önemlidir. Bu nedenle dernek olarak, olanaklar ölçüsünde bilgilendirme toplantıları düzenleyerek aşının önemini ve yapılması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.

Ceylan, annelere uyarıda bulunarak, Çocuklarının ellerini düzenli olarak su ve sabun ile yıkayın, bu enfeksiyonun bulaşmasını ve yayılmasını önleyecektir. Aynı zamanda solunumu olumsuz etkileyebilen ve çocukların hastalanma olasılığını artıran toz, sigara dumanı ve diğer maddelerden kaçınılmalıdır şeklinde konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1993
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 29.03.2007 15:12
temizlik çok önemli yine gördük işte

teşekkürler su perisi