Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, kireçlenmenin, tedavi edilmediği zaman yavaş ve kronik bir şekilde ilerlediğini ve kişinin hareket kabiliyetini kısıtladığını söyledi.

Güleç, halk dilinde ''kireçlenme'' olarak bilinen osteoatrit hastalığının en sık görülen eklem hastalığı olduğunu belirtti. Bu hastalığın yaşlılığa bağlı ya da eklemdeki bir kırık, iltihap ve eklem yapısındaki bozukluk sonucu ortaya çıkabildiğini ifade eden Güleç, şöyle konuştu:

''Bu hastalık kendisini gün boyunca yavaş yavaş artarak devam eden eklem ağrısı, eklemlerde sertleşme ve şişmeyle belli eder. Ağrılar genellikle vücudun ağırlığını taşıyan eklemlerde yani kalça, dizler, ayaklar ve omurgada hissedilir. Bu ağrılar, yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülerek önemsenmeyebiliyor. Halbuki kireçlenme, tedavi edilmediği zaman yavaş ve kronik bir şekilde ilerliyor ve kişinin hareket kabiliyetini kısıtlıyor. Bu hastalık kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamasının bile önüne geçiyor. Hasta merdiven çıkamıyor, rahatlıkla yürüyemiyor, tuvalete gidemiyor ve günlük yaşamında birçok zorlukla karşılaşıyor.''

Güleç, hastalığın tedavisinde doktor tarafından önerilen egzersizler, fizik tedavi, ilaç, ameliyat ve protez gibi yöntemler kullanıldığını belirtti. Kireçlenme hastalığı bulunan kişilerin kilosunu ideal düzeyde korumasının büyük önem taşıdığını ifade eden Güleç, ''Fazla kilolu kişilerde eklemlere daha fazla yük bineceği için hastalık ve dolayısıyla ağrılar daha da artar. Bu nedenle eğer hasta kiloluysa doktor genellikle bu kişinin zayıflaması için çeşitli diyetler önerecektir. Hastalar, doktorların önereceği egzersizlerin dışına çıkmamalı. Egzersiz yapacağım derken eklemleri aşırı yormak hastalığı ağırlaştırabilir''dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 443
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 29.03.2007 15:26
teşekkrüler su perisi