[COLOR=chocolate]Kazaklar Orta Asya'daki eski Türk boylarının Ata'dan geldiklerine inanırlardı. Bu Ata'nın üç oğlu olduğunu ve bunların üç Kazak boyunu meydana getirdiklerini kabul ederlerdi.

Asya ile Avrupa arasında en önemli geçiş ülkelerinden birisi olan Kazakistan Doğu'da doğu Türkistan (ÇHC), güneyde Kırgızistan ve Özbekistan, batıda Hazar denizi, kuzeyde Rusya Federasyonu ile çevrilmiş olup, yüzölçümü 2.717.000 km2'dir.


Kazakistan'ın kuzeyinde büyük ve küçük Baruski çölleriyle orta kısımda Karakurum, güneyinde Kızılkum çölleri bulunmaktadır. Yine orta kesimde tuz göllerinin yer aldığı birçok çöküntü alanı yer almaktadır.

Kazakistan'da ülke genelinde sert karasal iklim hakimdir. Çok kurak geçen yaz. Kışın çok soğuğuna dönüşür. Kış ve yaz aylarındaki ısı farkı çok büyüktür. Kuraklık güney ve güneybatıya gittikçe artar. Ülkede yedi bini aşkın akarsu bulunmaktadır. En önemli nehirleri Ural, Emba, Sırderya, İli ve İrtiş nehirleridir. Akarsuların birçoğu yazları kurur. Ülkenin en büyük gölü olan Aral gölü bugün kuruma aşamasına gelmiştir.
Kazakistan Cumhuriyetinin başkentini Almatı'dan Akmola şehrine taşımıştır.
Para birimi : Tenge
Nufüs : 15.100.000
Bağımsızlık : 16 Aralık 1991


Ayrıca Ahmet Yesevi Türk- Kazak Ortak Üniversitesi mevcuttur.
Süleyman Demirel'in T.C. Başbakanı olarak yaptığı ilk Kazakistan gezisinde (29 Nisan -1 Mayıs 1992) bu üniversitenin, Kazakistan ve Türkiye ortak üniversitesi olması ve tüm Türk Dünyasına hizmet vermesi kararlaştırılmış, ortaklık anlaşması, 31 Ekim 1992'de Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Ankara Zirvesi'nde imzalanmıştır.
Ahmet Yesevi Türk- Kazak Ortak Üniversitesi'nin vermiş olduğu diplomalar: Türkiye'de aynı alan ve seviyede öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının diplomalarına ve bunların milletlerarası geçerliliğine eş değerde olup, sahiplerine aynı hakları sağlar.

Etiketler:
tuavanxx tuavanxx
Üyenin Yeni Konuları CD'yi tanımıyor Bir Kedi Daha Milad
Üyenin Populer Konuları CD'yi tanımıyor Bir Kedi Daha Milad
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 686
favori
like
share
HaSaN Tarih: 03.10.2008 23:15
PayLa$i Icin Te$ekkürLer...
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 19:33
Paylaşım İçin Saol Eline Sağlık..
Anka Tarih: 20.05.2007 22:18
SAyın SüLeyman Demirel Aliyev'in Elçibey'i devirmesinde yardım etmiş
Sonra Kazakistan'da gitmiş Türk Üniversite'sine yardım etmiş !!
çeLişki !!
(o görüşte ki insanLarı teseLLi etmek için mi) !!
tuavanxx Tarih: 20.05.2007 22:07
[COLOR=chocolate]Sovyetler'in temel politikası böyleydi zaten.. Sovyetlerden kopan devletlerden kolay kolay toparlanan olmadı. Bölgelerinde maden ocağı yaptıysa fabrikasını yapmadı vs. konumuz bu değil de Üniversite fikrini zaten gerçekleştirmişiz. Ahmed Yesevi Üniversite'si Türk Dünyası'nda geçerli saygın bir üniversitedir. 90Bin öğrencilik kapasiteye ulaşacağı planan üniversitede teknoloji son düzeyde kullanılmaktadır.
Zaten Türkiye Cumhuriyeti bu üniversiteden desteğini esirgememektedir...
Anka Tarih: 01.04.2007 19:40
Kazakistan malesef kominist idare sırasında iice vodkalaşmış ruslaşmış ve kızıllaşmış.. oralara Üniversiteler açmak lazım öle deil mi