Gerçek adı William Bradley Pitt olan aktör, 1963 yılında Oklahama'da dünyaya geldi. Okul müşaviri bir anne ile taşımacılık şirketinde çalışan bir babanın üç çocuğundan biri olan Brad Pitt, ailesinin Missouri'ye taşınmasıyla birlikte Kickapoo Lisesi'nde okumaya başladı. Okul yıllarında her Amerikalı genç gibi, beyzbol, koro, tiyatro ve politikaya ilgi duyan Pitt'in en büyük tutkusu sinemaydı.


Gazetecilik ve reklam eğitimi için Missouri Üniversitesi'ne giren aktör, 1987 yılında mezun olması için yalnızca iki kredisi kalmışken okuldan ayrıldı.Film yıldızı olmayı kafasına koyan Pitt, arabasına atladı ve California'nın yolunu tuttu. Cebinde yalnızca 325 dolarla Los Angeles'a kadar giden çılgın genç, ufak tefek işlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalıştı.

Ailesine Pasedena'daki Sanat Okulu'nda okuduğunu söyleyen aktörün en büyük hayali ileride büyük bir yıldız olup ailesinin yüzünü kara çıkarmamaktı. Garsonluktan şoförlüğe, araba tamirciliğinden tavuk kıyafetiyle broşür dağıtmaya kadar pek çok iş yapan Pitt, ilk rolüne Dallas dizisiyle kavuştu.
Happy Together ve ardından Cutting Class adlı vasatı geçemeyen filmlerde oynadı.
İlk ciddi oyunculuk deneyimini Thelma & Louise'de yaşayan Pitt, bu filmin ardından Too Young to Die? adlı TV filminde oynayan genç aktör, rol arkadaşı Juliette Lewis ile yaşamaya başladı. Üç sene birlikte olan Pitty-Lewis çifti, belki de Hollywood tarihindeki en uzun birlikteliklerden birine imza attılar. Çift, birlikte Kalifornia filminde oynadıktan sonra ayrıldı.

1994 yapımı Legends of the Fall adlı epik filmde romantik bir karakteri canlandıran Pitt, oyunculuğundan ziyade yakışıklılığıyla dikkat çekti. People dergisinin Yaşayan En Seksi Adam ilan ettiği aktör, Neil Jordan'ın yönetmenliğini üstlendiği Interview With the Vampire'de Tom Cruise ve Antonio Banderas gibi gözde oyuncularla birlikte oynadı. 1992 yılında oynadığı Robert Redford'un A River Runs Through It adlı filminden bu yana en iyi performansını sergileyen Pitt, bu filmle elindeki potansiyel yeteneğin farkına vardı.

Başrollerinde Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi çok büyük oyuncuların yer aldığı Seven adlı gerilim filminde, ruh hastası bir katilin peşinden koşan çaylak bir polisi canlandırdı.


Yönetmenliğini David Fincher'ın üstlendiği filmde oldukça başarılı bulunan aktör, filmde karısını canlandıran Paltrow ile uzun bir birlikteliğe ilk adımını attı. Paltrow ile yaklaşık iki buçuk yıl birlikte olan aktör, bir ara nişanlılık devresi geçirmiş olmasına rağmen ilişkiyi noktaladı. Pitt, 2000 yılı içerisinde Friends dizisinin sevimli kahramanı Jennifer Aniston ile evlendi.

Terry Gilliam'ın fantastik bilim kurgusu 12 Monkeys'de bir akıl hastasını canlandıran Pitt, 1997'de The Devil's Own adlı filmde karizmatik bir I.R.A. liderini oynadı. Seven Years in Tibet filminde Avusturyalı gezgin Heinrich Harrar'ı canlandıran aktör, ününü giderek arttırarak film başına 10 milyon dolar alabilen bir yıldız haline geldi.

Martin Brest'in kasvetli filmi Meet Joe Black'de ölümü canlandıran Brad Pitt, 1999 yılında Seven'ın yönetmeni David Fincher ile ikinci kez bir araya geldi ve Fight Club adlı filmde rol aldı. Edward Norton ve Helene Bohem Carter ile birlikte başrolü paylaşan aktör, Chuck Palahniuk'un romanından uyarlanan ve tüketim toplumunu acımasızca eleştiren filmde Tyler Durden isimli bir sabun satıcısını canlandırdı.

2000 yılında " Snatch " filminde farklı bir tarzla karşımıza çıkan aktör, 2001'de üç başarılı filmde rol aldı: " The Mexican ", " Oceans's Eleven " ve " Spy Game "...
Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 671
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 14.04.2007 20:03
...
Yasashii Kioku Tarih: 12.04.2007 16:56
ay brad pitt troja'da cok güzeldi yaaaaaa
NaZ Tarih: 30.03.2007 19:53
hee falla brad pitte kimmis :46:
MaRaBoGLu61 Tarih: 30.03.2007 19:52
.....
NaZ Tarih: 30.03.2007 15:27
Brad pitte kimmis benim abimin yaninda


çarpilacam simdi :46:
SoN-GüL Tarih: 30.03.2007 01:56
Yok sanmam..Bunda bebeksi yüz var sen karizma :5:
MaRaBoGLu61 Tarih: 30.03.2007 01:37
.....
SoN-GüL Tarih: 30.03.2007 01:30
Bu benim askim ya..cok seviyorum

Paylasimin icin tesekkürler

Yaziyi ortaladim umarim kizmadin?