huzursuz bağırsak sendromu - fonksiyonel bağırsak hastalığı - Hbs Nedir
Türkiye'de her 100 kişiden 20'sinde huzursuz bağırsak sendromu (HBS) adı verilen hastalığın görüldüğü belirtildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tankut İlter, hastalığa en çok yüzde 27.7 ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde rastlandığını açıklayarak, "Bunu yüzde 26.3 ile Marmara, yüzde 22.6 ile Ege Bölgesi takip etmektedir." dedi.

HBS'nin fonksiyonel bir bağırsak hastalığı olduğunu dile getiren Prof. Dr. İlter, "Başlıca belirtileri, karın ağrısı veya karında huzursuzluk hissidir. Bunlar dışkılamayla geçer. Öykü, muayene ve laboratuar bulguları organik bir hastalığı düşündürmez." şeklinde konuştu.

HBS'nin en sık görülen hastalıklar arasında hipertansiyon ve şekerden sonra geldiğini ve toplumda görülme oranının yüzde 20 dolayında olduğunu kaydeden İlter, "Hastalık en yüksek oranda yüzde 29.7 ile boşanmış kişilerde görülmekte, bunu yüzde 24.4 ile evliler, yüzde 10.2 ile bekarlar izlemektedir. Yine 15-34 yaş arasında görülme oranı yüzde 11.2'ken 35-54 yaşlarında yüzde 23.8, 55-74 yaş grubunda yüzde 27.3 ve 75 yaş üzerinde yüzde 29.2 oranında görülmektedir." dedi.

HBS'nin dünyada ve Türkiye'de görülme oranlarının birbirine benzer olduğunu açıklayan İlter, "Bu hastalar sık sık hekime başvurur. Sağlık giderleri çok yüksektir. HBS teşhisi çabuk, pratik ve az masraflı olmalıdır. Tedavi prensipleri belirlenmeli ve hastalar buna göre en ucuz ve sağlıklı yolla tedavi edilmelidir." diye konuştu.

Tekrarlayan karın ağrısı veya huzursuzluk hissinin ayda 3 gün veya daha fazla sürmesi ve dışkılamayla geçmesi durumunda HSB'den şüphelenilmesi gerektiğini kaydeden Tankut İlter, "Hastalığın zamanında teşhis edilmemesi durumunda işe veya okula devamsızlık artmakta, tetkik ve ilaç masrafları da yükselmektedir." şeklinde konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2364
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 30.03.2007 17:09
bu aralar bagırsakla alakalı çok rahatsızlık duyuyoruz Allah sabır versin hastalara

teşekkürler su perisi