Bunama yaşlılığın doğal sonucu değil, gerçek bir hastalık.

New York Üniversitesinde Alzheimer çalışmaları yürüten Mary Mittelmana göre gençlerde de bunama belirtileri görülüyor. Mittelman, sayısı az olmakla birlikte gençlerde görülen bunama belirtileri hakkında araştırma yapılmasının, bunamanın yaşlılığın doğal bir sonucu değil gerçek bir hastalık olduğuna dikkat çekmesi bakımından önemli olduğunu söylüyor.

Hastalık hızla artıyor
ABDde yayımlanan New York Times gazetesinde yer alan habere göre, tedavisi olmayan Alzheimer hastalığından etkilenen hasta sayısı 2050 yılına kadar üçe katlanarak 15 milyonu bulması bekleniyor. ABDde Alzheimer hastalığının son beş yılda yüzde 10 arttığı ve hasta sayısının beş milyonu geçtiği de bilgiler arasında.

Risk yaşla birlikte artıyor
ABD Alzheimer Derneğinin hazırladığı bir raporda, hastalığa yakalanma oranının yaşla birlikte arttığına dikkat çekilerek, tahminlere göre hastalığın 65 yaş üstü insanların sekizde birini, 85 yaş üzerindekilerin ise yüzde 42sini etkileyeceği belirtildi.

Raporda, 65 yaşın altındaki 200-500 bin insanda, Alzeimerın nadir bir türünü içeren ve 30-40 yaş grubunu etkileyen, bunamanın ilk belirtilerinin görüldüğü bilgisi de yer alıyor.

Mantıklı düşünmeyi etkiliyor
Bunamanın en yaygın şekli olan ve ölümle sonuçlanan Alzheimer hastalığı hafızayı, mantıklı düşünmeyi ve iletişimi etkiliyor.

Hastalığın ileriki dönemlerinde insanlar giyinmek, tuvalete gitmek ve yemek yemek için yardıma ihtiyaç duyarken, son aşamasında ise konuşamıyor ve en yakınlarını bile tanıyamıyor.

İlaçlar deneme aşamasında
ABDde şu anda Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) tarafından kabul edilen ve hastalığın semptomlarını 6-12 ay boyunca yavaşlatan beş Alzheimer ilacı kullanılıyor, dokuz ilacın da deneme aşamasında olduğu belirtiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 458
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 02.04.2007 13:14
çok doğru teşekkürler su perisi