En sık karşılaşılan cilt sorunları akneler, lekeler ve kızarıklıklarla başa çıkabilmek için yapılması gerekenler çok kolay! Sadece doğru yöntemi bilmek gerekiyor...

Cilt bakımı deyince aklımıza uzun saatler alan maskeler, birbirinden pahalı ürünler gelir. Fakat alacağımız nemlendirici, tonik ve temizleyici ile günde 15-20 dakikamızı ayırarak cildimizin bakımını yapabiliriz. Özellikle geçiş mevsiminde olduğumuz şu günlerde artık cildimizin korunmaya ve bakıma daha çok ihtiyacı var. Bu konuda görüşlerini aldığımız Dermal Skin Care Center Müdürü Melike Niksarlı pek çok hastalığın temelinde olduğu gibi cilt hastalıklarının temelinde de stres yattığını belirterek şunları belirtti:

Stres ister istemez hayatımızda var ama kişi bir yerden sonra strese karşı direnebilmeli. Uzmanlar tarafından meditasyon, yogolar, ayurvedalar, Aromaterapiler yapılması öneriliyor. Ama kişi bunları yapamıyorsa kendine hiç olmazsa günde 5-10 dk ayırabilmeli ve kendiyle baş başa kalmalıdır.

Bir bakıma bu da meditasyondur. Cilt problemleri genel olarak egzama, sedef, akne ve lekelerdir. Cildin durumunu ise nemsiz, hassas ve stresli olarak ayırabiliriz. Hava kirliliği, stres ve güneş ışınları gibi pek çok etken cildi olumsuz etkiliyor. Akne artık sadece bir ergenlik dönemi sorunu olmaktan çıktı. Bugün 35-40 yaş grubu kadınlar da akne sorunuyla bize geliyorlar. Bu aknelerin oluşumunda stres, beslenme biçimi ve cilde bakım çok etkili. Kuru bir ciltte her gün 5 milyar hücre oluşur, 5 milyar hücre de ölür ve dökülür.

Güneş ışınları pigmentlere etki yapar ve lekeler oluşur. Güneş ışınlarını UVA, UVB ve UVC olarak ayırmak mümkün. UVA yaşlanmaya sebep olan, UVB ten rengini oluşturan ve UVC kansere neden olan ışınlardır. Halk arasında zamansız yaşlanma dediğimiz olayın nedeni UVA ışınlarıdır. Doğum kontrol hapları da güneşi çeker. Güneşten koruyucu ürünler kullanılmadığında ya da sürekli solaryuma girildiğinde deri yıpranır, derideki pigmentler bir araya toplanır ve istemediğimiz kahverengi lekeler oluşur. Ayrıca hormonlarımız ve kullandığımız şampuanların içindeki renklendiriciler de leke oluşumuna neden olur. Özellikle hamilelik döneminde kadınların elmacık kemiklerinin üstünde, alnında ve dudak bölgesinde lekeler oluşur buna doğum maskesi denir.

Stres bu lekelerin daha çok çoğalmasına neden olur. Bu lekeler doğumdan sonra bakımı yapılırsa en az seviyeye indirgenebilir.

Vitaminler önemli!
Alkol ve sigarayı çok tüketen kişilerin bol miktarda A, C ve E vitamini almalarının yanı sıra egzersiz yapması gerekiyor.

E vitamini özellikle damarlar için gereklidir.
Ayrıca sigara ve alkol içenlerin ciltleri içmeyen kişilere oranla daha kurudur. Mutlaka nemlendirici kullanmalı ve beslenmelerine dikkat etmelidirler.

Çatlak ve selülitler
Selülite genel olarak vücuttaki yağ hücrelerinin çoğalmasının neden olduğu düşünülür. Oysa vücuttaki yağ hücreleri asla çoğalmaz. Fakat beslenmeye bağlı olarak toksinlerin vücuttan ne kadar uzaklaştırıldığı önemli. Çünkü toksinler yeterli miktarda atılmazsa yağ hücreleri genişler. Bu genişleyen yağ hücreleri vücutta belirginleşir ve selülit dediğimiz şekilleri oluşur. Selüliti minimum seviyede tutabilmek için düzenli olarak egzersiz yapmalı, besinlere dikkat etmeli ve kola, kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Çatlaklar özellikle ergenlikte ya da doğumda görülen ani kilo alıp vermeyle oluşur. Çatlakları önleyebilmek için hızlı kilo alıp vermeme dışında yapılabilecek bir şey yok.

Kızarıklıklar
Eğer akciğerlere yeterli oksijen gitmiyorsa yüzde; özellikle burun üstünde ve elmacık kemiği üstünde ya kızarıklık olarak ya da siyah nokta olarak ortaya çıkar. Çocuklukta geçirilen alerjilerin etkisiyle ya da sinüziti olanların rahat nefes alamamalarından dolayı yüzlerinde kızarıklık oluşabilir. Önlemi alınmazsa ileride kılcal damar çatlamalarına neden olabilir. Bu tür cildi olanlar, damarları kuvvetlendirici ayrıca güneşten, soğuktan ve rüzgardan koruyucu ürünler kullanmalılar.

Cildinizin sağlığı sizin elinizde!
Cildin yaşlanmaması için güneş koruyucu kullanılmalı ve güneşin altında kalınmamalıdır. Herkesin her yaşta mutlaka, cildin dengesini bozmayacak maddeler içeren temizleyici, nemlendirici ve tonik kullanmaları gerekir. Mevsim geçişlerinde ısı farklılıkları cildin dengesini bozar buna karşı koruyucu kullanılmalıdır. Pek çok kişinin cildi rüzgara karşı hassastır. Bu kişilerin rüzgara karşı koruyucu ürünler kullanmaları gerekmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 482
favori
like
share