[COLOR=coral]* SEYDİŞEHİR USARE KAMPI *

Birinci Dünya Savaşında İngilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü.
Bu askerlerden bir kısmı da Mısırın İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampına hapsedildi. Kampın tam adı, Seydibeşir Kuveysna Osmanlı Userayi Harbiye Kampı idi. Bu kampta, 1918 de Filistin cephesinde esir düşen 16. Tümenin 48. Alayına bağlı Osmanlı askerleri tutuluyordu. 12 Haziran 1920 ye kadar iki yıl boyunca her türlü işkence, eziyet, ağır hakaret ve aşağılamaya maruz kaldılar. Bu insanlık dışı muamelenin nedeni ise Ermeniler idi...
Kamptaki, Türkçe bilen Ermeni tercümanların yalan, yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kampların İngiliz komutanları, azılı Türk düşmanı kesilmişlerdi.Savaş bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, İngilizlerin işine gelmiyordu. Çünkü, olası yeni bir savaşta, bu askerlerin yeniden karşılarına çıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, İngilizlerin beyinlerine işlenmişti.
Çözüm toplu katliamdı...
Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin çok üzerinde krizol maddesi katılmıştı. Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak İngiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi. Ancak bu kez İngilizler havaya ateş etmeye başladı.Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Çünkü gözler yanmıştı... Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu.Bu vahşet, 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM'de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref beyler bir önerge vererek, Mısır'da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, bunun faili olan İngiliz tabip, garnizon komutanı ve askerlerinin cezalandırılması için TBMM'nin teşebbüse geçmesini istediler.
Tabiiki yeni kurulan devletin bin türlü sorunu vardı. Bu hesap sorma işi de unutuldu gitti.
Ama onlar unutmuyorlar...
Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna sunuyorlar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1666
favori
like
share
bilaluşaklı Tarih: 10.05.2008 15:25
Malatya da, Bu yazınızı duvar gazetesinden okudum çok etkilendim. Soruşturdum ve sitenize ulaştım çok teşekkür ederim. Halkımızı bilinçlendirdiğiniz için. İnşallah bundan böyle zaman elverdikçe beraber oluruz.
BİR Tarih: 06.04.2007 09:43
Dostum ben Konyanın Seydişehir ilçesinde yaşıyorum. Konu beni çok etkiledi.
hem şehitlerime üzüldüm hem de hain ermenilere kızdım. :16:
Sabır ve sevgi bizim en büyük silahımız.

Bu ermeniler ne yaparlarsa yapsınlar yanlarına katilleri toplamaya çalışıyor.
ama fayda vermez. hepsi kendi yalanlarına inanıyor ve doğru olduklarını savunuyorlar.

Bu milletin gelmişi ve geleçeği Şan ve Şerfele dolu. Onlar gibi soysuz değil.
Bizim tek Yar ve Yardımcımız var Allah(c.c.) bize yeter.

Şehitlerimize Allah(c.c.) rahmet dilerim.
Anka Tarih: 04.04.2007 22:22
Bu hesap sorma işi de unutuldu gitti.


... unutulup gitmemeliydi :16:
Anka Tarih: 04.04.2007 22:21
Bu bi soykırımdır.. Biz gerizekalı gibi hala Ermeni dönmeleri ile uğraşalım!!!!!! :76: Ağlıyorum içten içten halimize! Allahım sen bizim sonumuzu hyr eyle...