Uzmanlar bebeklere vaktinden önce giydirilen bazı ortopedik ayakkabıların, düz tabanlığı kalıcı hale getirebileceği uyarısında bulunuyor.

Çocukların 7 yaşına kadarki gelişim süreçlerinde ayaklarının iç kısmında "kubbe" oluşmamasının normal olduğunu belirten uzmanlar, bebeklere vaktinden önce giydirilen bazı ortopedik ayakkabıların, düz tabanlığı kalıcı hale getirebileceği uyarısında bulunuyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Akçalı, çocukların normalde 1 yaş civarında yürümeye başladığını, çocuğunun yere "geniş" ve "patates" gibi basmasının ailelerin dikkatini çektiğini söyledi. Çocukların bu tür adımlarının normal olduğunu, ancak ailelerin "çocuğum düz taban mı?" endişesi yaşadığını ifade eden Akçalı, hemen ortopedik ayakkabılara yönelmenin doğru yaklaşım olmadığını belirtti.

Her çocuğun yürümeye başladığında ayağının iç kısmına bastığını, ayak tabanının düz olduğunu, 2-3 yaşına doğru bu düzlüğün yavaş yavaş yükselmeye başladığını anlatan Akçalı, ayak kavisinin kubbe haline gelmesinin 7 yaşına kadar sürebildiğini ifade etti. Özellikle 3 yaşına kadarki süreçte bu şekildeki çocukları düz tabanlı olarak nitelememek gerektiğini vurgulayan Akçalı, düzlüğün devam etmesi durumunda ortopedik ayakkabılara yönelmek gerektiğini kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 678
favori
like
share
refik Tarih: 11.04.2007 10:01
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık
CADIKIZ Tarih: 10.04.2007 11:45
[COLOR=coral]Bunu oncedende okumustum..
tesekkurler paylasimin icin ablacim..
ama nedense bizler bunlari bildigimiz halde yinede cok erken giyindiriyoruz insan o tatliliktaki bebek ayakkabilarini gorunce duramio :5:
DarkAngel Tarih: 09.04.2007 21:46
Ben düz Tabanlığı bir hastalık olarak göremiorum diğer taban gibi gayet rahat koşabiliyor yürüyebilior bence ÇOk yakın birinden biliorumda gayet rahat ama uzmanların söylediği önemli tabikide..
ozkosif Tarih: 08.04.2007 15:37
ben bir düz taban hastasıyım :76: genelde dışarıda düz taban ayakkabı giymek zorunda kalıyorum çok kötü bir hastalık bilgilendirdigin için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 04.04.2007 14:19
teşekkürler su perisi