Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, çok sıcak yemek yemek ve sıcak çay içmenin yemek borusu kanserine yol açtığını söyledi.


Dr. M. Emin Dinççağ, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanser hastalığının bir çevre sorunu olduğunu söyledi. Çok çeşitli virüslerin kanser yaptığının altını çizen Dinççağ, "Human papilloma virüsü kadınlarda rahim boynu kanserine yol açar. Human t lenfosit virüsü lösemi, ebstein barr virüsü lenf bezi kanseri, Hepatit B virüsü ise karaciğer kanserine neden olur. Helikobakter pilori adlı mikrobun mide kanseri yaptığı bilinmektedir. İç Anadolu'da çok kullanılan beyaz toprak 'asbestin'in akciğer kanseri yaptığı bilinmektedir. Çeşitli metaller nikel, kadmiyum, arsenik akciğer kanseri ve bazı kanserlere neden olabilir. Çok sıcak yemek yemek, çay içmek gibi bazı adetlerin yemek borusu kanseri yaptığı bilinmektedir" dedi.


Baca temizleyicilerinin mesane kanseri, asfalt incelticilerinin de kansere sebep olduğunu ifade eden Dinççağ, "Radyasyonun lösemi (kan kanseri) yaptığı bilinmektedir. Sigara akciğer kanserinin etkenidir. Ultraviyole ışınları cilt kanserinin nedenidir. Yağlı beslenmenin meme kanseri ve kalın barsak kanserine neden olduğu anlaşılmıştır" diye konuştu.


Az gelişmiş bölgelerdeki kanser türleri daha çok kötü çevre ve hijyen şartlarının oluşturduğu kanser türleri iken, gelişmiş ülkelerdeki kanser türlerinin daha çok endüstrinin ve teknolojinin neden olduğu kanser türleri olduğunu kaydeden Dr. Dinççağ, şunları kaydetti:
"Çevre şartları kanser oluşumunda en önemli etkendir. Çevre şartları olumlu yönde değiştirilebildiği ölçüde kanser savaşında başarılı olunabilir. Egzersiz yapmanın, taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin, temiz ve hijyenik şartlarda yaşamanın, aşı olmanın kanseri önleyeceği bilinmektedir."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.04.2007 00:37
sıcak yemegin kansere yol açtıgını biliyorum ama sıcak çay ve yemegide soguk yiyemiyorum teşekkürler özlem
NaZ Tarih: 04.04.2007 22:26
Az gelişmiş bölgelerdeki kanser türleri daha çok kötü çevre ve hijyen şartlarının oluşturduğu kanser türleri iken, gelişmiş ülkelerdeki kanser türlerinin daha çok endüstrinin ve teknolojinin neden olduğu kanser türleri olduğunu kaydeden
çok aci bir durum :79:


oldum olasi ne cok sicak yemek yerim nede cok sicak bise icerim ama sicak yemenin/icmenin böyle bir riski oldugunu bilmiyordum
C_e_m_r_e Tarih: 04.04.2007 22:05
tesekkurler cok ilginc ben bilmiyordum tam yaziyi okurken elimdede simsicak cayim vardi cayda soguk icilmezki neyse denicez :79: