Ardahan. Anadolu Ajansı'nın Doğu Anadolu'daki foto-muhabirlerinden Günay nuh,bölgedeki kış koşullarının zorluğunu yansıtmak için genellikle böyle fotoğraflar çekiyor ama sanki ışığın bir şeyler söylemek istediği anı seziyor.buzlanmış bir pencerenin gerisinde bir genç...ışık,'çabuk çek fazla zamanın yok' der gibi .elle küçük bir yer açılmış.sonra ışık buzu bir perde gibi sağ kenara çektiği 'o' anda deklanşöre basılmış. Ve foto-muhabirle ışık arasındaki o bilinmez ve kafa yorulmaz iletişimin sonucu ortaya çıkmış.

Kudüs'te İsrail'in Mescid-i Aksa'da inşaat faaliyetine girişmesi üzerine başlayan çatışmalardan birinden sonra Filistinli genç ellerinde bayrak ve taşlar; Mescit-i Aksa'nın karşısında yer alan Kubbet-ül Sahra'yı, günün tedirgin ve karamsar ışıklarını arkasında bırakarak kareden çıkıyor. Rüzgarın azizliği işte... Bayrak da 'o' ana bir paydos salınımı işliyor. Filistinli gençse artık hüzne dönüşmekte olan günün son öfkeli bakışını foto-muhabirin objektifine atıveriyor.

Hindistan'da, Bhubanesbar Kenti'nin dışında, annesi ve babasının çalıştığı tuğla fabrikası burası... Burada çalışanlar günde 2 buçuk YTL kazanabiliyor. Bu düşündürücü durum da 'o' ana yansıyor. Çocuktan değil ama... Çocuğun dışındaki her şeyin vurdumduymazlığından.

Çek Cumhuriyeti'nin Liberec Kenti'ndeki hayvanat bahçesinde bir yavru Hamadriyas Babunu yemekle meşgul. Annesinin 'o' ana yayılmış korumacı varlığı ve bakışları altında...

Irak'ın başkenti Bağdat'taki Şii yerleşim yeri Sadr City'de Amerikan ve Irak askerleri ortak bir operasyon yaptı. Pek çok eve baskınlar düzenlendi. Çocuklar, bu evlerden birinin kırılmış camından, içerdeki AP foto-muhabiri Adil al-Khazali'nin objektifine bakıyor. Cam kırık ve çatlak ama çocukların içleri çoktan çatırdamış. En öndekinin öfkeden simsiyahlaşmış bakışları 'o' anı çatır çatır çatlatıyor. Sanki foto-muhabirin objektifi de zor dayanıyor.

Çin'de Şanghay'da muhtemelen amatör bir yatırımcı borsa'daki durumu yansıtan elektronik tabelaya bakıyor. Çin'deki yeni yıl tatilinden sonra açılan borsa o sırada yükseliyor ve rekora gidiyor. Buradan bakıldığında yatırımcının memnuniyeti görünmüyor. Ama 'o' an, bakımsız ellere yansıyan tedirgin küçük yatırımcı umudunu aktarabiliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 321
favori
like
share
stugal Tarih: 07.04.2007 22:24
Paylaşım için sağol :76:
guven80 Tarih: 05.04.2007 12:38
emeğine sağlık teşekkürler :79:
C_e_m_r_e Tarih: 04.04.2007 22:20
tesekkurler nereye baksak huzun aci
DİDEM Tarih: 04.04.2007 21:09
emeğine sağlık teşekkürler
aloneman09 Tarih: 04.04.2007 20:55
Hüznün fotoğrafları bunlar :79:

Teşekkürler eskitoprak
arwen Tarih: 04.04.2007 20:37
günde 2.5 ytl mi :79:
off ya offffff :79:


ıraklı çocuklar :6: