sorumluluklarını yerine getirmek – nafakasını helâl yollardan temin etmek – haklara ve emeğe saygı göstermek


İslâm dininde kişinin kendi rızkını veya ailesinin nafakasını helâl yollardan temin etmesi için çalışması ibadet sayılmıştır. Allah Teâlâ, “Ey iman edenler, mallarınızı aranızda haksız bahanelerle yemeyin. Ancak kendiliğinizden karşılıklı rıza ile yapacağınız bir alışveriş bunun dışındadır.” (Nisa, 4/29) buyurarak kazancın meşru yollardan olmasına dikkat çekmiştir.

Dinimiz çalışma hayatında ferdî Allah’ın rızasından uzaklaştıracak durumlarla karşılaşmaması için bu alana ilişkin bazı kural ve prensipler getirmiştir. Haklara ve emeğe saygı göstermek, sorumluluklarını yerine getirmek, dürüst davranmak, işini düzgün yapmak, adil olmak, samimi ve iyi niyetli olmak, ahde ve akde vefa göstermek... öğrenip uygulamakla yükümlü olduğumuz ahlâkî kaidelerden bazılarıdır.

İşçi ve işveren, iş ahlâkının gerektirdiği ilke ve prensiplere uygun davranmalıdır. Dinimiz, çalıştırdığı kişileri ezen, onların hakkını ihlâl eden bir işvereni tasvip etmediği gibi, işvereni ile geçinemeyen, işini iyi yapmayan çalışanı da onaylamaz.

Diyanet Takvimi 2013

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share