Kırmızının görsellikte ciltlerle yazılabilecek nitelikleri ve etkileri var. Bu 'o' anda kız çocuğu kırmızı başörtüsü giymeseydi fotoğraf, fotoğraf editörümüz Bahar Ünsal'ın dikkatini çeker miydi acaba? Hindistan'da yeni Delhi'nin varoşlarından birinde su kuyruğunda bekliyor. Karenin içine sabırla ve kaderine razı olmuşlukla yerleşen yoksulluğun ortasında taze ama yalnız bir umut gibi duruyor. Kırmızı sayesinde...

Irak'ta başkent Bağdat'taki Şii yerleşim yeri Sadr City'de yapılan baskınlardan sonra evlerden biri... Amerikan askerleri girmiş arama yapmış. Ama ışığın oradaki öfke ve hüzün karışımını toplayıp kareye serpilmesiyle 'o' an, Amerikan Ordusu'nun Irak'a girişinin de fotoğrafı olmuş.

Ve Hindistan'daki Ünlü Renkler Festivali geliyor. Doğu Hindistan'daki Siliguri Kenti'nden çocuklar insanların birbirlerine renk renk boyalar sürdükleri festivalin havasına girmeye çalışıyor. Renkler soğuk ama çocuklar ve çocukların yüzlerindeki masumiyet ve anlık da olsa içten mutlulukları sıcak bir fotoğrafa bakmamızı sağlıyor. Hem o arada ışık da ortadaki modelin yüzünü okşuyor.

Birleşik Devletler'in California Eyaleti her yıl düzenlenen Amgen Tour adlı bisiklet yarışının etaplarından birinde sporcular son düzlükte pedal basıyor. AP foto-muhabiri Branimir Kvartuc, sporcuları net göstermek için gerekli kamera hareketini yani panı yavaş yapınca böyle bir görüntü oluşuyor. Böylece insan gözünden saklı yapılan bir desen çalışması ortaya çıkıyor. Zamanın henüz boyası kurumamış, karar verememiş 'o' ana sürdüğü büyük fırça darbesinin oluşturduğu spor deseni kayda geçiyor.

Meksika. Valladolid Kenti yakınlarındaki Chichen Itza Maya kalıntıları arasında yer alan bir piramit. Bu yapı, dünyanın yeni 7 harikası anketinde 21 finalist arasında. AP foto muhabiri Israel Leal, ışıklandırılmış piramiti öyle bir açıdan çekiyor ki, yapının veya o yapıyı yapanların sadece bugünkü değil, yüzlerce yıllık iddiasını gösteriyor.

Sumatra kaplanı Dema ile orangutan Nia... İkisi de yetim... Endonezya'nın Bogor Kenti'ndeki hayvanat bahçesinde doğmuşlar ama ikisinin anneleri de onları terketmiş. Hayvanat bahçesi yetkilileri tesadüfen biraraya geldiklerinde çok iyi dost olduklarını keşfetmiş. Birbirlerinden ayrılmıyorlarmış. 'O an’ ise 'iyi ki varsın'ın fotoğrafı olmuş.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 326
favori
like
share
stugal Tarih: 07.04.2007 22:35
Paylaşım için sağol
SU-PERISI Tarih: 07.04.2007 14:44
paylaşımların için teşekkürler
DİDEM Tarih: 07.04.2007 14:35
paylaşım için teşekkürler
muco07 Tarih: 07.04.2007 12:00
guzel calısma
tesekkurler...
SoN-GüL Tarih: 07.04.2007 00:44
Cok tesekkürler
aloneman09 Tarih: 06.04.2007 23:42
Televizyonda hızlı geçtiği için detaylı inceleme fırsatım olmuyordu.

Sayende bu fırsatı buluyorum. Teşekkürler eskitoprak
keskinkilic_68 Tarih: 06.04.2007 23:31
eline sağlık

ben bu fotoğraflara bayılıyorum :85:
flatron44 Tarih: 06.04.2007 23:29
ellerine sağlık....