Uzmanlar, bebek ve çocukların yatmadan kısa süre önce beslenmesinin reflüye yol açabildiğini belirterek ailelere uyarılarda bulundu
Dr. Şamil Hızlı, çocuklarda reflü hastalığının fazla bilinmese de son derece yaygın olduğunu söyledi. Çocuğun ağzına acı su gelmesi, göğüs bölgesinde yanma ve batma hissetmesi, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri bulunması halinde reflüden şüphelenilebileceğini bildiren Hızlı, hastalığın belirtileri daha çok yemeklerden sonra kendisini hissettirdiği için reflüsü olan çocuğun yemeğe karşı isteksizlik duyduğunu söyledi. Hızlı, gece öksürüğü olan ve sık su içmeye kalkan çocuklarda da bu hastalıktan şüphelenilebileceğini kaydetti.
Bu rahatsızlığın bulunduğu çocukların yemek yeme sürelerinin uzadığını, fazla zorlandıklarında da kustuklarını belirten Hızlı, Çocuklarının iştahsızlığından ve yemek yemediğinden yakınan aileler, bunun altında reflü hastalığının yatıp yatmadığını araştırmalı ve bir çocuk gastroenteroloğuna başvurmalıdırlardedi. İlaç uygulanan tedaviyle hastalığın tamamen ortadan kaldırılamasa da hastanın yaşam kalitesinin oldukça yükseltildiğini anlatan Hızlı, Bu tedaviyle ayrıca hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan faranjit, tonsilit, sinüzit gibi hastalıklar da engellenebilir diye konuştu. Hastalığa genetik faktörlerin yanı sıra yanlış beslenmenin de neden olduğunu belirten Hızlı, Çocukların midelerinin dolu olarak yatmaması çok önemli. Ülkemizde bir çok anne bebeğini ya da çocuğunu yatmadan önce besleme alışkanlığına sahiptir dedi. Hızlı, çocuklarda obezite arttıkça reflü görülme sıklığının da arttığını bildirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 745
favori
like
share