[COLOR=coral]Yaşam bir süreçtir. Bu süreçte kendimize koyduğumuz sınırları daraltmak veya genişletmek elimizdedir. Başarılı olmak her insanın kendini yönetmesine bağlıdır.

Düşündüğümüz, inandığımız ve güvenle beklediğimiz her şey kesinlikle gerçekleşir.

Bulunduğunuz kentin sokaklarında insanların, sabahın erken saatlerinde başlayan bir yaşam çabası içinde olduklarını görürsünüz. Görünen bu manzara sanki tüm insanların sorunlarıyla savaşarak yaşamaya çalıştıklarını gösterir. Ancak bu insanların içinde mutlu ve başarılı olmak için koşanların sayısı da oldukça çoktur. Her insanda bulunan bir itici güç vardır. Kişi bu gücünü kendi koyacağı hedeflere ulaşmak için doğru kullanırsa, sonuçta başarıya ulaştığını görecektir. Başaran kişi artık sevinçlidir. Sevinmekse mutluluğun dışa yansıyan hareketlerinden en belirgin olanıdır. İnsanların bulundukları ortam ve bilgi düzeyi ne olursa olsun, herkesin kendi donanımına göre koyacağı hedefler vardır. Bu hedeflere ulaşabilmek için kimi temel prensiplerin olduğu bilinmektedir. Bu prensiplerin en önemlisi düşüncedir.

* Her insanın bir düşünce gücü vardır. Düşünce belirli kurallara bağlı değildir.

Doğruyu bulabilmek için kişi düşünmek zorundadır.

* Dar sınırları ortadan kaldırıp ufkunu genişletmek kişinin elindedir.

* Her insan düşüncenin sonsuz gücünü kendi sözleriyle ve davranışlarıyla bütünleştirebilir.

* Düşündüğünüz, inandığınız ve güvenle beklediğiniz her şey gerçekleşir. Bu kural bir yaşam yasasıdır. Bu kural yaşam boyu göz ardı edilmemelidir.

* Verdiğiniz ölçüde hayattan geri alırsınız. Bu ne güzel bir sözdür. Yaşam bunun örnekleriyle doludur.

Kişi birçok şeye hayır, olmaz diyorsa; düşünme gücünü iyi kullanmadan kendine dar sınırlar çizmiş demektir. Sokrat öğrencilerine aynı büyüklükteki bir kağıda, birer daire çizmelerini söyler. Herkes değişik büyüklükte daireler çizer. Bu değişik daireler herkesin düşünce ufkunun genişliğini gösterir. Dairenin ortasına bir nokta koyun der.Herkes noktayı koyar. Şimdi daireyi silin der. Öğrenciler daireyi siler. Ortada kalan nokta, düşünen insandır. Düşünceye sınır koyamazsınız. Başarılı olmanın yolu sınır konmamış düşüncenin engin ufuklarından geçer. Bu prensipleri iyi değerlendirerek yaşamda uygulayanlar sürekli artan bir başarı düzeyine ulaştıklarını

göreceklerdir. Bu kurallar kişilere göre değişken değillerdir. Bunlar özgür düşünen insanların, evrensel boyutlarda kendileri için koydukları başarı çıtasını aşmaları için

aklın yolunda gitme kurallarıdır. Her ne konuda olursa olsun, düşünceye sınır koyanların kendine güveni kalmaz. Kendisi için başkalarının düşündükleriyle yetinen beyinler, tembelliği alışkanlık haline getirir ve özgürlük denen insan hakları yara almış olur. Ayrıca insanlar önce kendi için düşünürler. Kendisi için düşünme gücünü kullanamayanlar başkalarının maşası olur. Maşaları çoğalan insan ise kendini dev aynasında görür. Eğri bacadan doğru duman çıkmayacağını düşünce gücüyle anlamak mümkündür. Dünyanın bacası çıkarcıların ihtirası yönünde eğrilmiştir. Bunu görecek kadar düşünebilme yeteneğine her insan sahiptir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 363
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 08.04.2007 13:52
[COLOR=coral]* Verdiğiniz ölçüde hayattan geri alırsınız. Bu ne güzel bir sözdür. Yaşam bunun örnekleriyle doludur.

çok doğru ve bu değer yüzündne çoğu zaman ne acılar çekiyoruz öyle değil mi :79:

teşekkürler cadıkız
SoN-GüL Tarih: 07.04.2007 22:12
Hepside cok mantikli seyler bence

gercekten dogru

tesekkürler canim