ebegümeci neye iyi gelir - ebegümecinin sağlığa faydaları - şifa kaynağı ebegümeciHem lezzetli hem de şifalı olan ebegümecinin beden sağlığı açısından pek çok faydası bulunur. Ebegümeci, ağız ve diş temizliğinde gargara olarak kullanılmasının yanı sıra, içerdiği bir takım maddeler sayesinde diş plaklarını önleyerek, bakterilere karşı etkin bir koruma sağlar.

Haftada birkaç kez yapılacak gargara, aynı zamanda faranjite, bademcik iltihaplanmasına ve sağlıksız diş etlerine karşı koruma sağlar.

Göz kuruluğuna karşı, çay banyosu ve kompresleri yapıldığı takdirde bu rahatsızlığa da iyi gelen ebegümeci, yüzde meydana gelen kaşınma ve yanma gibi alerjiler için de, çayıyla yapılan yıkamalarda rahatlatıcıdır.

Özellikle balgam söktürmede, bronşitte, öksürük ve ses kısıklığında, bademcik ve ağız kuruluğunda tavsiye edilir.

El ve ayaktaki yara ve ülserler için de kullanılan ebegümeci, ayak kırıklarında da banyo olarak önerilir. Açık yaralarda sinirli ot yaprakları ile birlikte karıştırılır ve ıslakken yaranın üzerine konulur.

Hatta yara çok eski bile olsa, iyileştirebildiği söylenir. Bazı rahatsızlıklar için de diğer bitkilerle karıştırılarak kullanılan ebegümecinin, unutulmaması gereken bir özelliği vardır.

Ebegümeci, yanlış karışımlarla kullanıldığı takdirde, karışımda bulunan diğer şifalı bitkilerin etkilerini tamamen ortadan kaldırma özelliği taşır. Bu nedenle, ebegümecinin hangi bitkiyle, ne oranda karıştırılacağı iyi bilinmelidir.

Öte yandan, anne olmak isteyenlerin ebegümeci yemeği, çayı ve salatasından uzak durmaları gerektiği belirtilir. Çünkü, yumurtayı kistik yapıya dönüştürme gücü olduğundan, hamile kalmayı zorlaştırır.

Tiroid bezinin büyümesi olarak bilinen "guatr" hastalığı, bazı kişilerde geçtikten sonra, yeniden ortaya çıkabilir. Halk arasında "dişi guatr" denilen bu rahatsızlığa karşı da taze olarak yapılmış ebegümeci çayının oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, göğsü yumuşatarak öksürüğü de kesen ebegümeci; nezle, bronşit ve nefes darlığının tedavisinde de kullanılır. Bitkiden elde edilen lapa, çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamaları ve tıkanıklıklarda da ebegümeci önerilir.

Mideye iyi gelir. Kaynatılmış suyum öksürüğü keser, göğsü yumuşatır. Ayrıca ateş düşürmeye de yarar. Kaynatılmış suyumun buharı da basura iyi gelir. Basit yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Deriyi düzgünleştirir ve kuru deriye kadife yumuşaklığı kazandırır.

Tenefüs yolları iltahabına karşı en tesirli bitkidir. 15-20 gr. çiçek ve yaprak 100 gr. kaynar suya atılır elde edilen sıvı, öksürüğü kesmede, diş böbrek, bağırsak ve mide iltahaplarında kullanılır, ayrıca üreye karşı da etkilidir.

Çay: Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Taze ya da kurutulmuş olarak çayı yapılan ebegümeci, eğer tazeyse; 4-5 dakikalık bir süre demleme için yeterli olacaktır. Ebegümeci kuru ise, bir tatlı kaşığı ince kıyılarak kurutulan bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 218
favori
like
share