Saç dökülmesi Türkiye ve dünyada milyonlarca insanı etkileyen çok önemli bir sorun.

Rakamlar, Türkiye nüfusunun yarısından fazlasının, 40 yaşından önce saç dökülmesi sorunu yaşadığını ortaya koyuyor.

Dermatolog Profesör Meral Şaşoğlu Bozkurt, bu rakamların, geçtiğimiz 10 yılda saç dökülmesi tedavisine yönelik önemli medikal ve bilimsel buluşların olmasını sağladığını belirtiyor.

Saç dökülmelerinin %95'inin erkek tipi saç dökülmesi olduğunu vurgulayan Prof. Meral Şaşoğlu Bozkurt, erkek tipi saç dökülmesinin ergenlik dönemi sonrası herhangi bir zamanda erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da görülebildiğini belirtiyor.

Kadınlık hormonu olan östrojenin normalde androjenlerin yapacağı olumsuz etkilere karşı koruyucu bir göreve sahip olduğunu belirten Prof. Meral Şaşoğlu Bozkurt, genetik yatkınlığı olan kadınlarda özellikle de östrojen seviyesindeki azalmalardan veya dalgalanmalardan dolayı erkek tipi saç dökülmesi görülebildiğinin altını çiziyor.
Erkek tipi saç dökülmesinin temel sebebinin normal bir vücut hormonu olan DHT'nin (dihydrotestosterone) genetik olarak saç dökülmesine yatkın olan saç kökleri üzerindeki olumsuz etkisi olduğunu ifade eden Prof. Bozkurt, bunun erkeklik hormonu olan testosterone (androjen) hormonunun daha güçlü bir versiyonu olduğunu belirtiyor.

Saç kökleri gibi etkili oldukları bölgede, doğal olarak üretildiklerine dikkat çeken Prof. Şaşoğlu, saç köklerindeki androjen algılayıcılara bağlanan DHT hormonunun erken saç dökülmesine, saçın büyüme fazının kısalmasına, saçın zamanla minyatürize olmasına ve dolayısıyla saç kaybına sebep olduğunu ifade ediyor.

Bunun dışında bazı çevresel etkenlerin de saç dökülmesinde etkili olduğunu belirten Prof. Şaşoğlu, bu etkenleri şöyle sıralıyor;
-Demir ve çinko eksikliği
-Yetersiz beslenme
-Dengesiz ve vücudu yoran diyetler
-Stres
-Tuzlu su
-Klor
-Kullanılan bazı kimyasallar.

Saç köklerini baskılayan maddeleri bloke eden ve saç büyümesini uyardığı belirlenmiş doğal aktif bileşenlerden üretilen ürünlerin saç dökülmesinde etkin olduğunu belirten Dermatolog Prof. Meral Şaşoğlu Bozkurt, bu tip ürünlerin özellikle erkek tipi saç dökülmesine çözümde etkili olduğunu vurguluyor.

Saç dökülmesi sorununa çözümde olumlu sonuç alınan ürünlerden birinin Revivogen olduğunu belirten Prof. Meral Şaşoğlu Bozkurt, Gamma Linolenic Acid (GLA), Alpha Linolenic Acid (ALA), Linoleic Acid, Oleic Acid, Azaleic Acid, B6 Vitamini, Çinko Sülfat, Saw Palmetto Özütü ve Procyanidin Oligomerleri aktif bileşenlerini tümünün bu üründe yer aldığını belirtiyor.

Saç dökülmesi konusunda kullanılan ürünlerden bazılarının sadece saçların dökülmesini önlediğini belirten Prof. Bozkurt, bazı ürünlerin de dökülmeyi önlemekle beraber, yeni saç oluşumu için gereken sağlıklı ortamı yarattığını ve dökülen saçların geri kazanılmasında etkin rol oynadığını belirtiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 812
favori
like
share
mihmandar Tarih: 08.10.2008 22:52
erkekler için çok önemli,
genetik ise pek yapılacak bir şey yok ama serum olarak çıkan ilaçların çok iyi sonuç verdiğini ark. biliyorum.

mevsimsel olarak ve demir eksikliğinden bir de ameliyat sonrası çok döküldüğünü bizzzat biiyorum.
ahmetdayim Tarih: 08.10.2008 20:32
önemli bir konu erkekler için. tşk.
SAMANYOLU_995 Tarih: 08.10.2008 20:28
inanınki benimkide dökülüyor nasıl asılacak bu sorun?
diken ağacı Tarih: 03.09.2008 12:19
günde 80 tele kadar çok normal olup, mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. şu aralar benimde dökülüyor.
mhtpchd Tarih: 02.09.2008 21:19
teşekkürler
zelenka Tarih: 23.04.2007 08:39
ya bari hagı ürünler durduruyomuş söyleseymiş saç söküle döküle kalmayacak :20:
SU-PERISI Tarih: 10.04.2007 08:03
dengesiz beslenme ve stres saçın dökülmesini saglıyor. teşekkürler özlem
DarkAngel Tarih: 09.04.2007 21:42
-Stres

ÖzellikLe YHa :79:


Paylaşımın ve değerli Bilgilerin İçin tşkler :2:
MeMoLi Tarih: 09.04.2007 16:25
emegine saglık tesekkürler