* O SENİN AİLENDEN DEĞİL *

Hz.Nuhun kafirlerle beraber bulunan bir oğlu vardı. Hz. Nuh oğlunu dalgalardan kurtulmaya çalışırken görünce seslendi
- Ey oğulcağızım! Bizimle gemiye bin. Sakın kafirlerle beraber olma!
- Beni sudan koruyacak bir dağa sığınırım!
- Allah dilemedikçe, bugün Onun azabından koruyacak hiçbir şey yoktur.
Hz.Nuh ile oğlunun arasına dalgalar girdi. Hz.Nuhun oğlu da boğulanlardan oldu. Hz.nuh oğlu için çok üzülmüştü. Nasıl üzülmesinki? O kendi oğlu değil miydi? Hz.Nuh dünyada sudan kurtulamayan oğlunu hiç değilse kıyamet günü kurtarmayı arzu etti.Muhakkak ki, ateş sudan daha şiddetlidir. Ahiret alemindeki azap daha korkunçtur. Acaba Allah, kulu Nuha aile efradını kurtaracağına dair bir söz vermemiş miydi? Elbette vermişti. Allah Teala sözünden caymayacağı için Hz.Nuh Allah katında oğlu için şefaatte bulunmayı istedi.
Hz.Nuh rabbine şöyle yalvardı
- Şüphesiz oğlum benim aile efradımdandır. Muhakkak ki, senin aile efradımı kurtaracağına dair verdiğin sözün haktır. Sen hakimlerin hakimisin!
Fakat Allah, soylara, soplara değil sadece amellere bakar. Allah kendisine ortak koşanlar hakkında yapılan şefaati kabul etmez. Allaha ortak koşan bir kimse peygamberin ailesinden biri olamaz. İsterse öz oğlu olsun! Allah, Nuh kulunun dikkatini bu hususa çekerek şöyle buyurdu
* Ey Nuh O senin ailenden değildir.Çünkü o iyi olmayan amellerin sahibidir.O halde bilmediğinm birşeyi benden isteme.Seni cahillerden olmaktan menederim *
Hz.Nuh hemen hatasını anladı ve derhal Allaha yönelerek tevbe etti ve yalvardı
- Ey rabbim! Bilmediğim bişeyi senden istemekten sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana merhamet etmezsen, hüsrana düşenlerden olurum.

Kaynak :
* Kuranın Işığında Peygamberlerin Kıssaları

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 424
favori
like
share
C_e_m_r_e Tarih: 10.04.2007 19:13
RABBIM razi olsun
GÜLSiMA Tarih: 10.04.2007 09:08
Allah (c.c) razı olsun
Gönülce Tarih: 10.04.2007 08:29
Allah razı olsun
keskinkilic_68 Tarih: 10.04.2007 01:32
allah razı olsun abi