Sigarayla beyinde baloncuk riski artışı
Sigara beyin damarlarının elastik yapısını bozarak baloncuk gelişimi riskini artırıyor.
Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. Cengiz Çokluk, tüm organlara zarar veren sigaranın beynin elastik yapısını bozduğunu söyledi.
Sigaranın vücuttaki tüm bölgelerdeki elastik liflerin elastikliğini bozduğunu ve yapımını azalttığını kaydeden Çokluk, bunun sonucunda beyin damarlarının elastik özelliklerini kaybettiğini belirtti.
Çokluk, ''Beyin damarlarındaki elastik yapının kaybedilmesi sonucu damar içindeki kan basıncının da etkisiyle özellikle damarların çatallanma yerlerinde baloncuklar gelişmektedir'' dedi.
Doç. Dr. Çokluk, sigara tiryakiliği yüksek tansiyon hastalığı ile birleştiğinde baloncuk riskinin daha da arttığını vurguladı.
Beyin kanaması oluşabilir
Beyin damarı hastalıklarının en tehlikesinin baloncuk olarak bilinen 'anevrizma' olduğuna değinen Çokluk, beyinde oluşan baloncuğun basınç halinde patlayarak beyin kanamasına yol açtığına işaret etti.
Doç. Dr. Çokluk, sigara içen insanlarda içmeyenlere göre baloncuk oluşumunun daha fazla olduğunu açıkladı:
"Yapılan çalışmaların sonuçları göstermiştir ki sigara alışkanlığı damar duvarında baloncuk gelişimine neden olmakla kalmamakta aynı zamanda oluşmakta olan baloncukların büyüklüklerinin artmasına da neden olmaktadır.
Bu baloncukların büyüklükleri cerrahi tedavinin başarısını da etkilemektedir. Küçük baloncukların ameliyatı daha kolay, büyük baloncukların tedavisi ise daha zor olmaktadır.''
Baloncuk riskinden kurtulmak için öncelikle sigaranın bırakılması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Çokluk, yeterli miktarda C vitamini içeren meyve tüketmenin de yararlı olduğunu belirtti.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 963
favori
like
share
refik Tarih: 11.04.2007 09:46
değerli bilgilerin için teşekkürler herkese tavsiyem sigarayı bıraksınlar
ozlems_o Tarih: 10.04.2007 17:47
sigara öldürür diye boşuna demiyorlar teşekkürler