insan vücudunun içi - insan vücudunun özellikleri - insan vücudu nelerden oluşmuşturİnsan vücudunun litrelerce suya ya da kilolarca yağlı maddeye denk olduğunu söyleyerek ve yalnızca bu bütünü oluşturan öğeler üzerinde durarak insan denen makineyi anlamağa kalkışmak büyük bir yanılgı olur. Gerçekten de bu son derece saçma bir şeydir, çünkü bütün bu maddelerden yararlanarak hiçbir zaman bir insan yaratılamaz. Daha doğrusu, bu maddelerden yararlanarak bir insan yaratmak için, dıştan kurulması olanaksız bir düzenleme gereklidir; bu düzenleme, biyolojik süreçler aracılığıyla yalnız içten gelebilir.

Bu noktada sorunun bir başka yönünü keşfediyoruz. Hidrojen, karbon, oksijen ve azot gerçi insan vücudunun temel bileşenleridir ama, bu elementle organizmamızda doğal halde değil, molekül denilen toplaşmalar halinde bulunurlar; her molekül de, rastgele bir düzen içinde değil, gerçek takım tezgâhlarının planlarına göre birleşmiş on, yirmi, hatta yüzlerce atomdan oluşur. Örneğin, vücudumuzu oluşturan ve protein denilen soy maddelerin yapısı böyledir.

Eğer kendimizi gözle görülmeyecek kadar küçük bir yaratık haline dönüştürebilseydik, insan vücudundaki çark düzeninin ne kadar kusursuz ve ustaca işlediğini görebilirdik. Vücudun bir yerinde bir şasi meydana getirecek şekilde birleşmiş atomları, başka bir yerinde bazı maddeleri bölüp parçalamak ya da tıpkı minicik bir dikiş makinesi gibi atomları birbirine tutturmak için titreşen elektronları ilgiyle izleyebilirdik…

Aslında, vücudumuzu oluşturan atomlarla bu atomların meydana getirdiği toplaşmalar arasındaki fark, bir saatin yapısındaki madenlerle doğrudan doğruya saatin mekanizması arasındaki farka benzer; atomlarına bakarak bir insan vücudunun özelliklerini nasıl kavrayamıyorsak, bir saatin yapısındaki madenler de o saatin mekanizması üstüne hiçbir bilgi vermez.

İnsan vücudunu oluşturan dokular da aminoasitler kadar basit organik maddelerden meydana gelir. İnanması biraz güç, ama bu bir gerçek. Dudak boyasından plastik maddelere kadar çok çeşitli ürünlerin yapımında kullanılan petrol ise, bugün artık kaybolmuş denizlerde yaşamış olan milyarlarca organik hücrenin «mayalanmasından oluşmuştur.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 283
favori
like
share