anatominin tanımı - anatomi ve fizyoloji - insan anatomisiAnatomi, biyolojik organizmaların, biçim, yapılarının incelenmesidir.

Anatomi başlıca üç bölüme ayrılır: çıplak gözle görülebilen özellikleri inceleyen makroskopik anatomi, yalnızca mikroskop yardımıyla gözüken öğelerle uğraşan mikroskopik anatomi; çok daha küçük öğeleri inceleyen submikroskopik anatomi.

Bir organizmanın yapısı, gördüğü işlevlerle yakından ilgili olduğundan anatomi de fizyoloji ile bağlantılıdır.

Anatomi araştırmaları tıp bilimi kadar eskidir. Hekimlerin bu konudaki bilgileri asırlar boyu pek fazla gelişmemiştir. Karşılaştırmalı anatominin gerçek babası Aristo' dur.

İnsan anatomisinin temelini oluşturan kadavra çalışmaları İskenderiye Okulu döneminden, Herophilus ile Erasistratus' un araştırmalarından önce pek uygulanmamıştı.

Eski çağların deneysel anatomicisi Galen' in çalışmaları İslam bilim adamları İbn-i Sina ve Razi' nin yazılarıyla daha sonraki nesillere iletilmiştir.

Anatomi çalışmaları 16. yüzyılda Servetus ile Vesalius' un çalışmalarıyla büyük ilerleme kaydetmiş, 17. yüzyıldan sonra pek çok önemli anatomi okulu kurulmuş, anatomi çalışmaları tıp öğreniminin ayrılmaz temel bölümü haline gelmiştir. 18. yüzyılda ise Bichat tarafından histoloji, Cuvier tarafından da modern karşılaştırmalı anatomi kurulmuştur.

alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 212
favori
like
share