Lgbt nedir bilgi - Lgbt Açılımı bilgi

Bugün saat 17:00 da Taksim meydanında Lgbt onur yürüyüşü yapılacaktır. Yapılacak olan buyürüyüşten dolayı Lgbt kısaltması twetterde TTolmuştur. Nedir Bu lgbt? Lgbt nin açılımı nedir? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarına ve LGBT hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Lgbt, diğer bir deyişle Gblt olarak da telafüz edilmektedir. Lgbt Eş cinsel olarak adlandırılan bir harekettir. ”lezbiyen”,”gey”, “biseksüel” ve “transgender” kelimelerinin baş harfleri ile oluşturulan bir kısaltmadır.
1900′lardan itibaren kullanılmaya başlandı. LGBT lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender lerin hak mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir. Bir nevi bu gurubun birleşimidir.
1968′deki cinsel devrimden ve 1969′daki Stonewall ayaklanmalarından önce toplumda LGBT bireyler için aşağılayıcı kelimeler, polis şiddeti, antipati ve homofobi vardı. Cinsel yönelim kavramı heteroseksüellik ile özdeşleştirilmişti. Cinsel devrimlerin ardından hızla büyüyen LGBT hak mücadelesi Batı Avrupa’dan başlayarak dünya çapında (Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya, Orta ve Doğu Avrupa) kabul görmeye başlarken; Güney Afrika, İsrail, Filipinler, Güney Kore, Japonya, Nepal ve Tayvan dışındaki Afrika ve Asya ülkeleri eşcinselliği suç kabul etmek, cinsiyet düzeltme ameliyatlarına izin vermemek gibi ayrımcı uygulamaları sürdürmektedir
Lgbt Taksim Onur Yürüyüşü
Lgbt Onur Yürüyüşü Nedir? Türkiye’de 20 yılı geride bırakan lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketin bileşenleri, bugün saat 17:00′de, “Alışın, gitmiyoruz” demek için İstiklal Caddesi’nde toplandı.

alinti

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 691
favori
like
share