Gazze Şeridi'yle İsrail arasındaki Erez Kontrol Noktası'nda yakalanmış. Filistinli... İsrail'de çalışmak için gerekli belgeleri olmadığından yani orada olağan şüphelilerden biri olduğundan İsrail askerleri tarafından hemen tutuklanmış daha sonra serbest bırakılmış ve Gazze'ye dönmüş. 'O' anda gülüyor. Belki de serbest bırakılacağını bildirdiğinden ya da kendine göre saçma bir uygulamaya tabi tutulduğundan. Ama dikkat... Kuşatma altındaki Ggazze'de yaşayan, haksızlığa uğradığını düşünen, işsiz bir Filistinli'nin ifadesi alnında yer alıyor. Ya da alın yazısı denen soyut kavramın şekle bürünmüş bir türü karşımızda duruyor.

Tayland'ın Güney'inde Müslüman Malezya'yla sınırın oralarda yıllardır devam eden bir sorun var. Burada nüfusun çoğunluğu Müslüman ve bir grup bölgede bir İslam Cumhuriyeti kurmak istiyor, bunun için ayrılıkçı terör eylemlerine başvuruyor. Ocak ayında Bangkok'da meydana gelen bombalı bir saldırıda 3 kişi ölmüştü. Güney'deki Yala Kenti'nde polis, bir genci şüpheli olarak tutuklayınca kadınlar polis karakolu önünde protesto gösterisi yapmıştı. Bu fotoğraf da o sırada çekilmişti. 'O' anda protestonun amacı,bebeğe yüklenmişti. Belki de bunun için oraya götürülmüştü.

Orta Çin'de 'Boynuzlu Miao' adı verilen etnik topluluğun gençleri eş bulma amacıyla düzenlenen festivalde... 'Boynuzlu' sıfatı Çin'deki Miao topluluklarından biri olarak bu insanları diğerlerinden ayırıyor. Bütün Miao topluluklarında genç kızların saç stili çok önemli. Anneleri, kızlar daha doğar doğmaz saç stili için para biriktirmeye başlıyor. Yaygın olarak gümüşten yapılma ve ağırlığı 7-8 kiloyu bulan başlıklar takıyorlar. 'Boynuzlu Miao' topluluğu kızları ise daha az masraflı bir yöntemle özel günlerde başlarına yerleştirilen manda boynuzlarının etrafına ailedeki yaşlı kadınların saçlarını veya kendi saçlarını ya da yün sarıyorlar. Bu bilgi bu topluluğun özelliklerini 'o' anda görmemize yardımcı oluyor. Işıksa gençlerin yüz ifadeleri ve giysilerinin renkleriyle işbirliği yaparak topluluğun bir başka özelliğini aktarıyor. Zengin kültürlerini ve cana yakınlıklarını.

Hindistan'da hinduların ünlü renkler festivali 3 mart'ta başlıyor. Ama insanların birbirlerine boyalar sürdükleri ya da serptikleri festival dünya çapında ün kazanınca artık erken başlıyor. Allahabat kenti... Renkler festivalinden bir gün önce eğlenmeye başlayan bir grup... Ortadaki modelde, adam gibi renkler de gevrek gevrek gülüyor. Ya da renkler adamın gülüşündeki gevrek, çatlak sesi 'o' andan buraya taşıyor.

Meksika, Mexico City... Fabrikadan çıktığı gibi modifiye edilmemiş yani güvenlik için gerekli olanlar dışında yarış için yeniden düzenlenmemiş otomobillerin yarıştığı ünlü nascar yarışları öncesinde temizlik görevlisi piste araç taşıyan kamyonlardan birinden yansıyor. 'O' an daracık bir alandan dahi olsa Nascar'ın homurtusunu ve gerilimini yansıtabiliyor.

İnce düşünülmüş, çok güzel bir fotoğraf. Sanki özel olarak ışıklandırılmış bir dekor söz konusu. Ya da kes yapıştır yöntemiyle bulutlu gökyüzüne yerleştirilmiş. Gökyüzündeki melek figürlerini andırıyor. Dikenli telin o açıkta kalan bölümü olmasa... Aslında Birleşik Devletler'in Montana Eyaleti'ndeki Great Falls kenti havaalanını çeviren dikenli tellere konan bir saka kuşu, tellerdeki buzu yiyiyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 405
favori
like
share
stugal Tarih: 13.04.2007 17:05
Paylaşım için sağol
DİDEM Tarih: 13.04.2007 16:17
paylaşım için teşekkkürler