Burunda tıkanıklık, kaşıntı, gözlerde yanma şikayetleri olanların bahar alerjisi olma ihtimali yüksektir. Polenlerin etkisini en aza indirmek için alerji belirtileri görülenler eve gidince duş alıp elbiselerini değiştirebilir...

Selçuk Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Alerjik Hastalıklar Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Özer, bu yıl havaların daha ılıman seyretmesi nedeniyle bitkilerin polen yayma döneminin de erken başladığını belirtti.

Bu dönemde polenlerin, alerjik nezlesi ve astım hastalığı olanların sorunlarını artırdığını ifade ifade eden Prof. Dr. Özer, "Burunda tıkanıklık, kaşıntı, gözlerde yanma şikayetleri olanların bahar alerjisi olma ihtimali yüksektir" dedi.

Şikayetlerin önlenmesi ya da en aza indirilmesi için alınacak bazı tedbirlerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özer, şunları kaydetti:
"Polen alerjisi belirtileri görülen kişiler, açık havada uzun süre bulunmamalı, özellikle polen miktarının yoğun olduğu sabahtan öğleye kadarki zaman dilimi içinde zorunlu olmayan hallerde dışarı çıkılmamalıdır. Polenlerin etkisini en aza indirmek için alerji belirtileri görülenler, eve gidince duş alıp elbiselerini değiştirebilir."

Polenden etkilenenlere bu dönemde pencereleri havanladırma amacıyla fazla açmamalarını tavsiye eden Prof. Dr. Özer, ev ve iş yerlerinde polen filtreli klimalar kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 400
favori
like
share
DİDEM Tarih: 15.04.2007 16:01
tavsiyelerin için teşekkürler , genelde çoğu kişide bu problem var :5:
NaZ Tarih: 15.04.2007 00:37
dertki ne dert :179:

havalar isindi bizimde derdimiz basladi

bilgiler icin tesekkürler
ozlems_o Tarih: 13.04.2007 19:45
tavsiyeler için teşekkürler su perisi