* DİLEK *

Dilenen şey arzu, istek, temenni, matlub isteme, arzu etme. Dileğin olmasını istemeye de dilemek denir. Dinî mânâda dilek Yüce Allahtan istenmesi câiz ve olması mümkün isteklerdir.Dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allahtan dilenir. Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allahtır.
* De ki Allahım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir sen her şeye kadirsin *
Allahtan dilediğimiz dilekler makul olmalıdır. Yani Allahtan Ey Allahım, bana bu dünyada ölümsüzlük ver gibi mantık dışı şeyleri dilemek câiz değildir. Dileklerimiz mümkün olmalıdır, yani sünnetullaha aykırı olmamalıdır. Allahım benim için şu evi altına çevir. gibi bir dilekte bulunmak câiz değildir. Dileklerimiz meşru yani helâl ve mubah olmalıdır. Allahu Teâlâdan Allahım bana her gün bir şişe şarap ihsan eyle. diye haram bir şeyi dilemek de haramdır.Dileklerimiz ve bu dileklerimizi dile getirdiğiniz dualarımızda hâlis niyetli olmalı, gönlümüzü Allaha bağlamalı, dileğimizi tevazu işinde dile getirmeli ve dileğimizin kabulünde aceleci olmamalıyız.
* Rabbini sabah akşam, içinden yalvararak ve korkarak ancak duyabileceğin kadar hafif bir sesle an sakın gafillerden olma *
Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allahtan dileriz. Çünkü herşey Onun kudretindedir. Onun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz.
* Onun katında izni olmadan şefâat edecek dilekleri yerine getirebilecek kimdir? *
Ehli Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allahtan istemek caizse de, bunda çok dikkatli olmak ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır. Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir. Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bidat olan ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir. Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir.

Kaynak :
* İslam Ansiklopedisi
* Âli İmran, 3/26
* Araf, 7/205
* Bakara, 2/255

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 711
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 11:17
Allah razı olsun
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 07:23
Allah razı olsun
aloneman09 Tarih: 19.04.2007 11:26
Faydalı bilgilerin için çok teşekkürler. Allâh (cc) razı olsun KONAMI
HaKoMaN Tarih: 17.04.2007 16:28
[COLOR=coral]Saol Kardeş...Milleti bole Gusel Şeylerle bilgilendirmen cok gusel..paylaşımın için Tesekkürler...
Gönülce Tarih: 17.04.2007 09:58
Allah razı olsun
rabbim dualarımızı kabul etsin