[COLOR=coral]ABDli uzmanlar, bal arılarının gizemli şekilde kaybolmalarının sebebini bir araştırmayla ortaya çıkardı. İşte arıları yok eden neden.

ABD, Türkiye, Yunanistan, Almanya, İspanya, Portekiz, Hırvanistan, İsviçre, Kanada ve Avustralya gibi onlarca ülkede bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Arıların gizemli ölümüyle ilgili şimdiye kadar küresel ısınma, tarım ilaçları ve salgın hastalık nedenleri ortaya atılmıştı. Ancak yapılan ilk araştırmalar arı ölümlerinin ardından cep telefonlarının olabileceğini gösterdi.

ABD Tarım Bakanlığının girişimiyle kapsamlı bir inceleme yapan Arizona Landau Üniversitesinin araştırması İngiliz The Independent gazetesinde yayınlandı. Uzmanlar, Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının yaydığı radyasyon arıların navigasyon (yön bulma) yeteneklerini tamamen çökertiyor açıklamasını yaptı. Dr. George Carlo araştırmanın detayları şöyle anlattı:

Arıların koloni çökmesi sendromu (CDC) yüzünden öldüğünü biliyoruz. Arıların yön bulma yetenekleri aniden kayboluyor. Kovandaki arıların çoğu dönemeyince kolonileri dağılıyor. Yaşamak için kovanlarına ihtiyaç duyan binlerce arı tamamen farklı noktalara doğru tek başlarına uçuyor. Ve böylece kısa sürede ölüyorlar. Arıların teknoloji kullanımının üst seviyelerde olduğu gelişmiş ülkelerde yüksek oranda ölmesi, cep telefonu ihtimalini güçlendiriyor.

Arılar neden önemli?

Çiçek ve bitki türlerinin polenleri arıların ayaklarına yapışır. Arılar farklı bitkilere konarak bu polenlerin taşınmasını sağlar. Polenizasyon adı verilen bu yolla bitkiler döllenerek çoğalır. Arılar 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlar. Sadece bir kovandaki arılar 1 gün içinde 400 kilometrekarelik bir alanı dolaşarak 1 milyon çiceğin döllenmesini sağlar. Bu işlem gerçekleşmezse yavaş yavaş yenebilen bitkiler ve meyveleri ortadan kalkar. Daha sonra da bitkiyle beslenen hayvanlar ve ardından da insanlar ölür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share
MaktüL Tarih: 13.05.2007 11:13
valla onların katili ben olmak isterim sevmiorum bu hayvanları ya alla alla :78:
paylaşım için teşekkürler
Nerqish Tarih: 13.05.2007 11:10
[COLOR=coral]sagol paylasimin icin tatlim gercekten felakete dogru gidiyoruz gibime geliyor
Parmag Tarih: 13.05.2007 04:02
ünlü bir bilim adamın sölediği bir söz vardı eğer arıların hepsi ölürse insanlar 4 yıldan fazla yasamz diye..
XMaSteR Tarih: 16.04.2007 20:31
[COLOR=b083ac]TeknoLoji GitGide Sonumuzu Getiriyor Dur ßakaLım Nereye Kadar...

SaoL aßLacım ßu ÖnemLi ßiLqiLer İcin...

Pedaliza Tarih: 16.04.2007 11:33
bilgi için çok teşekkürler CADIKIZ