Türk Gastroenteroloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Şentürk, havlu, diş fırçası ya da tıraş bıçağının karışması nedeniyle Türkiye'de Hepatit B'nin daha çok ev içi temasla bulaştığını söyledi.

Avrupa Karaciğer Araştırmaları Derneği'nin (EASL) Barcelona'da düzenlenen 42'nci kongresinde, Hepatit B hastalığının teşhisi, seyri ve tedavisindeki yeni gelişmeler ele alındı.

Toplantıya katılan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi de olan Türk Gastroenteroloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Hakan Şentürk, Türkiye'de 5 milyon aktif Hepatit B virüsü taşıyıcısı bulunduğunu, ancak bunlardan 2.5 milyonunun risk altında olduğunu, diğerlerinin ise bulaştırma ihtimalinin çok düşük bulunduğunu anlattı.

Çoğu zaman hiçbir belirti vermeyen hastalığın genel bulgularını halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık olarak sıralayan Şentürk, "Hepatit B, iki şekilde insandan insana bulaşır. Doğum esnasında anneden bebeğe ya da ev içinde. Türkiye'de ev içi bulaşma çok yaygın. İster istemez tıraş bıçağı, diş fırçası ya da havlu karışıyor. Hepatit B virüsü taşıyan bir kişinin aile fertlerini taradığımızda görüyoruz ki, o ailede her 3 kişiden 1'inde virüs bulunmakta" diye konuştu.

Türkiye'de aşının hemen hemen bütün bebeklere uygulandığını, anne adaylarının da virüs açısından tarandığını kaydeden Şentürk, ancak özellikle Doğu ve Güneydoğu'da anneden bebeğe bulaşmanın söz konusu olduğunu dile getirdi. Şentürk, Hepatit B taşıyıcılarının yüzde 95'inin iyi bir takiple hamile kalıp çocuk doğurabileceğini söyledi.

Hastalığın iş yeri teması ya da arkadaşlıkla geçmediğine de işaret eden Şentürk, "Olay, sadece bir medikal problem olarak görülmemeli, sosyal problem olarak da görülmeli. Bulaşmaması konusunda gerekli her türlü tedbiri almak lazım. Ancak bu bulaşma konusu paranoya haline de getirilmemeli" dedi.

HIV'den daha kolay bulaştığı için hastalığın önemli bir sağlık problemi olduğunu vurgulayan Şentürk, hastalıkla ilgili dünyada tedavide ciddi gelişmeler olduğunu ifade etti.

Şentürk, 25 yıl öncesiyle kıyaslandığında hastaların yüzde 70'inin daha erken evrede kendilerine geldiğini ve ellerinde değişik tedavi yöntemleri bulunduğunu anlattı.

Türkiye'nin yeni ilaçların geliştirilmesi konusuna da aktif katkıda bulunan ülkelerden birisi olduğunu belirten Şentürk, Türkiye'de piyasaya sunulan ve etken maddesi entecavir olan ilacın, kısa sürede virüsü çoğalamaz hale getirdiğini bildirdi.

"Dünya çapında bir sağlık sorunu"

Toplantıda konuşan Barcelona Autonoma Üniversitesi'nden Prof.Dr. Rafael Esteban da, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve siroza neden olabilen Hepatit B'nin, dünya çapında bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Geçen yıl dünyada 1,2 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Esteban, "Dünyada 2 milyar insanın Hepatit B ile teması olmuştur. Bunların 350 milyonu kronik Hepatit B hastasıdır" dedi.

Güvenli ve etkili bir aşısı olmasına rağmen bunun düzensiz bir şekilde uygulandığını belirten Esteban, çocuklarda özellikle de yeni doğanlarda kronik hastalığın oluşma riskinin fazla olduğuna işaret etti.

Esteban "Hepatit B, HIV virüsünden 100 kat daha kolay bulaşıyor.Avrupa'da ana bulaşma nedeni cinsel temas ve mikroplu iğne veya kesici aletler" diye konuştu.

Hepatit B hastası anlattı

Toplantıya İngiltere'den katılan Hepatit B hastası Joanna Meynelle de, virüsün doğumda annesinden kendisine geçtiğini 18 yaşında öğrendiğini belirterek, şunları söyledi:

"Daha önceleri halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerim vardı. Ancak Hepatit B hastası olduğumu hiç düşünmemiştim. Annem bir ameliyat geçirdi. O sırada kendisinde virüs saptandı. Bunun üzerine yaptırdığımız testte benim de kronik taşıyıcı olduğum ortaya çıktı. Bu arada ayrıldığım erkek arkadaşım herkese benim durumumu anlatmış. İnsanlar bana dokununca hastalığın kendilerine bulaşacağını zannediyorlardı. Bu nedenle evimi değiştirmek zorunda kaldım." dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 371
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 16.04.2007 17:23
neyseki artık ilkögretimlerde hepatit b aşısı vuruluyor bi nebze olsun önüne geçiliyor gerçekten çok tehlikeli bi hastalık çünkü

teşekkürler su perisi