yüksek sesli hayvanlar - yüksek sesli canlılar - en yüksek ses hangi hayvandadırDünya üzerinde değişik coğrafyalarda ve farklı iklimlerde yaşayan birçok canlı bulunmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip bu canlılardan bazıları, insanın kulağını rahatsız edecek kadar yüksek ses çıkarabilmektedir. İşte, en yüksek sese sahip 10 hayvan;


Kaplan Tabanca Karidesi: Karada ve denizde en yüksek sese sahip olan bu canlı, yaklaşık 200 desibel ses çıkarabilmektedir. Denizlerde yaşayan bu canlı, eğer karada yaşasaydı insanların kulaklarında büyük acılara ve sağırlıklara yol açabilirdi.


Mavi Balina: Mavi Balinalar, haberleşme amacıyla yaklaşık 188 desibel ses çıkarmaktadırlar. Jet motorunun ya da bir el bombasının çıkardığı sesten daha güçlü bir sestir.


Uluyan Maymun: Karada yaşayan en yüksek sese sahip olan bu maymunların erkekleri kükremeyle, dişileri de tiz bir ses çıkarmaktadırlar. Yağmur ormanlarında yaklaşık 16 km uzaklıktan sesleri duyulabilmektedir.


Fil: Fillerin çıkardıkları sesler de haberleşmek amaçlı çıkardıkları bir sestir. Ortalama 8 km mesafeden duyulan fil sesinin bugüne kadar en uzaktan ölçülen sesi 32 km uzaklıktadır.


Sırtlan: Saldırıya uğradıkları ya da tehdit altında oldukları zaman, çıkardıkları kıkırdama gibi sesleri yaklaşık 13 km uzaklıktan duyulabilir.


Aslan: Besin zincirinin en üstünde yer alan Aslan’ın kükremesi 8 km uzaklıktan duyulabilmektedir.


Bulldog Yarasası: Bu yarasa türü, gece evini bulmak için yaklaşık 137 desibel ses üretmektedir ve oldukça rahatsız edici bir sestir.


Baykuş Papağanı: Kuş türündeki en yüksek sese sahip olan Baykuş Papağanların çıkardıkları ses yaklaşık 7 km uzaktan duyulabilmektedir.


Kuzey Ayı Balığı: Dişileri etkilemek ya da diğer erkekleri korkutmak amacıyla çıkardıkları ses, çok çok uzaklardan duyulabilir seviyededir.


Kese Cırcır Böceği: Avustralya’da yaşayan bu cırcır böceği, çiftleşme çağrısı yaptığı dönemde 120 desibele çıkmaktadır ve 2-3 km uzaklıktan duyulabilmektedir.

alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 297
favori
like
share