Sevginin dinginliği, aşkın tutkulu coşkusu ve beraberliğin mutluluğun sonsuzluğuna kilitlenmek isterken her iki taraf da, bozguna uğrayan yürekleri hangi söz alt üst eder? Gülücüklerinizi donduran sözler, çok sevdiğiniz erkekten gelirse hangi özür sizi eski neşenize döndürür?

Bir kadın ve bir erkek, aşkı bulduklarında kendilerini dünyanın en mutlu çifti olarak görürler. Onlara göre şanslıdırlar çünkü yeryüzündeki hiçbir çift onlar kadar birbirine aşık değildir. Şarkılar söylenir, şiirler yazılır, mesajlar, özlemler, ilanı aşklar derken, kadın yavaş yavaş anlaşılmadığını hissetmeye başlar.

Anlaşılmakla, anlaşılabilmek farklıdır. Anlaşmak, ilişkinin doğasında aynı bakış açısına, aynı kültüre, benzer hobilere ve zevklere sahip olmanın getirdiği olası bir sonuçtur. Karşı tarafın sizi anlıyor olması doğal bir davranışken, onun tarafından anlaşılabiliyor olmak, ona ait olan özel bir beceridir. Ve ne yazık ki erkeklerde böyle bir beceri gelişmemiştir.

Erkekler neden kabalaşır?
Bu soruyu kadın danışanlarımdan o kadar çok duyarım ki! Dünyanın en nazik, en kibar, en düşünceli, en romantik erkeği bile bir güm gelir kabalaşır. Övgülerin yerini acımasız eleştiriler, onaylamaların yerini suçlamalar, ilginin yerini duyarsızlıkla harmanlanmış bir ilgisizlik alabilir. Erkeklerin bilinçaltlarındaki kabalık gün gelir bilinç üstlerine çıkarak davranışlarına ve sözlerine yansır. Kadının ruhundaki kırılganlık, erkeğin bilin üstüne çıkan kabalığıyla karşılaştığında, kadının kalbi tıpkı bir kristalin tuzla buz olması gibi darmadağın olur. Bu noktadan sonra kadın anlaşılabilmeyi boşu boşuna bekler durur.

Sorumlu anneler mi?
Erkeklere hiç öğretilmez mi, kadın ruhunun incinmeye gelmediği? Erkeklere öğretilemez mi biraz daha hassas olmaları? Bu noktada çuvaldızı annelere mi batırmak gerekiyor, hani oğullarını yetiştiren annelere! Peki ya babalar? Babalar oğulları için annelere şunları demez mi? ';Kız gibi hassas yetiştirme şu oğlanı, erkek adam ağlamaz vb'; Demek ki anneler uğraşırlar oğullarının duyarlı olmaları için. Demek ki babalar, annelerin bu uğraşlarını engeller. Böylelikle kaba babaların, kaba oğulları olur. Kadınlar da onlara aşık olur.

Ya sonra?
Aşk, kadınlar için nasıl tutkudur ki, erkeğin başlardaki sevgi dolu sözleri onları mutluluğun tahtına oturtur. Sonrası anlaşılamamaktan geçiyor. Erkekte var olmayan bu ';anlama yetisi'; sayesinde, hoşgörülü olmak, alttan almak, hatta karşı tarafı çözmeye, anlamaya çalışmak kadına düşüyor.

Aradan günler, aylar, yıllar geçiyor, kadın anlaşılamadığı için dırdırcı kadın etiketini, ister istemez üzerine alıyor. Kadın üzgün, kadın bıkkın, kadın yorgun ve kadın ümidini yitirmeyerek sabırla, erkeği tarafından anlaşılmayı bekliyor.

Bekledikçe yıpranıyor, yıprandıkça anlaşılabilmek isteği daha da çoğalıyor. Kadın daha çok dırdırcı olurken, erkeğin bilinçaltındaki kabalık da bir o kadar ortaya çıkıyor.

Her kadının zihninde, ';Neden anlaşılamıyorum'; soru işareti vardır. Kiminde çoktur, kiminde azdır ama hepsinde vardır. Kaç kadın, erkeğinin kabalığını törpülemiştir, kaç erkek sevdiği kadın için kabalığını terk etmiştir bilinmez ama kadına ';anlaşılabiliyor hissini verememek'; erkeğin ilişkide izlediği yoludur... İşte erkek budur

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3420
favori
like
share
YaSMiN Tarih: 13.07.2009 19:15
bence insanlari oldugu gibi kabullenmek gerek.Anlasamadigin insanada bir seyi anlatmaya calismak bosa zaman kaybi.
gamzelinur Tarih: 04.04.2009 20:46
erkeklerde nefret ediyom
dilsiz_yuregim Tarih: 05.02.2009 17:22
benim bu konuda bir sorunum yok simdilik
paylasim icin tsklr
kararlı Tarih: 04.01.2009 16:53
ıyıkıde anlasamıyoruz ya anlassak hersey ıyı gıtsede sıkayetcı oluruz gene bole ii bence
KaRaKıZ Tarih: 31.12.2008 14:42
ben anlaşıyorum sorun yok
ßuqeD Tarih: 31.12.2008 14:36
iNatLarı ve dediqim dediq düşünceLéRii
NeV-BaHaR Tarih: 30.12.2008 22:53
bazen duygu yerine mantılı düşünmeyi seçiyorlar
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 17.12.2008 01:05
kalp kirmayi becerirler ama gonul almayi asla
sonra terkedilincede pisman olurlar veryansin ederler elindeyken kiymetini bilmezler
hep gec kalirlar yani

heLaL oLSun NergiSh abLam Daha ne Diyeyim..
Geri geLDikten Sonra Sen ba$ka SevDigim var DerSenDe
"Cok kirDin beni, yiktin Dünyami, hayaLLerimi kirdin" oLuyorSun

Sinir eDiyo bu erkekLer beni
BirDe o DegmeyenLer iCin
gözya$i Döküyoruz ya anLamiyorum
rahat birakSinLar yeterki, iStemiyom hiC birini
ben aiLemi iStiom geriSinDen banane..
Lawinya Tarih: 15.12.2008 23:30
Erkekler kadınlara göre daha basit düşünür. Ayrıntılar onlar için çok da önemli değildir. Ayrıntılar arasında boğulan kadınsa erkekleri kendisi gibi sandığı için anlaşılmaz bulur. Oysa bu kadar düşünmeye gerek yok...Erkekleri böyle kabul etmekten baska sansimiz yok maalesef.