Tarım sektöründe son yıllarda büyümeyi hızlandırmak ve verimi arttırmak için bilinçsizce kullanılan hormonal katkılar, insan sağlığını tehdit eder hale geldi. Pazar, market ve manavlarda satışa sunulan sebzelerin hormonlu olup olmadığı ise dikkat edilecek birkaç ayrıntıyla anlaşılabiliyor.

Konya Tarım İl Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, sebzelerin büyüme sürecini hızlandırmak ve verimi artırmak için bilinçsizce kullanılan hormonların insan sağlığını olumsuz etkilediği belirtilirken, bu tür sebzelerin mümkün olduğu sürece az tüketilmesi gerektiği vurgulanıyor. Sitede yer alan bilgilere göre, sebzelerin hormonlu olup olmadığını anlayabilmek için şunlara dikkat etmek gerekiyor:

"Domateste; kestiğimiz zaman içleri boşsa, meyve ucunda sivri memeler oluşmuş veya meyvenin şekli bozulmuşsa aşırı hormonlu olduğu anlaşılır. Ayrıca hormonlu domates dikine kesildiği zaman meyvenin ortasında beyaz bir tabaka görülür.

Salatalıkta; meyve şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yan yana yapışık meyveler görülür. Sebzenin içi sünger gibi, çekirdeği de koflaşmıştır. Yendiği zaman lezzetsiz bir tat verir.

Patlıcanda; şekli bozuk, meyve yanında meme gibi şişkinlikler veya salatalıktaki gibi çift meyve oluşumu vardır ve etli kısmı sünger gibidir.

Patateste; meyvenin şekli bozuk, patates yumrularında yapışıklık ve küçük yumrular vardır. Eğer aşırı hormon kullanımı varsa patatesin içinde kararmalar görülebilir.
Çilekte; aşırı büyüklük, yapışık meyveler görülür ve ısırıldığında meyvenin içi boştur.

Karpuzda; karpuzların çekirdek yerleri boştur ve yenildiği zaman aşırı nişasta kokusu duyulur. Biberlerde; meyveler aşırı büyük ve etlidir. Çekirdek evi boş, etli kısmında ise domatesteki gibi beyazlı bir kısım görülür."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 451
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 18.04.2007 15:56
hormonsuz sebzeyi bulmak çok zor teşekkürler özlem
arwen Tarih: 18.04.2007 13:36
gerçi hormonsuzu artık bulmak çok zor..
herşey hormonlu ..
yinede verdiğin bilgileri dikkate alarak seçeris
ozlems_o teşekkürler