ABD'de bilim adamları, ölümcül beyin tümörü taşıyan hastalarda denenen bir aşının ilk bulgularının başarılı olduğunu açıkladı.

Merkezî sinir sistemi hücrelerinde meydan gelen kanser, tıbbî, adıyla gliyoma genel olarak beyin tümörü olarak ortaya çıkıyor. Nadir görülen bir tür olmakla birlikte ölümcül bir kanser türü olan gliyomada hastanın yaşam süresi yıllar değil sadece aylarla ölçülebiliyor.

Vitespen adlı yeni aşı, hastanın bağışıklık sistemini harekete geçirerek kanserle mücadele etmesini sağlıyor. Her hasta için özel olarak üretilen bu aşı, hastanın kanserli hücrelerinden üretiliyor.

California Üniversitesi'nde yapılan klinik testlerde aşının olumlu sonuç verdiği belirtiliyor. Aşı uygulanan sekiz hastadan yedisi, hastalığa yakalanan kişilerin ortalama yaşam süresi olan altı buçuk aydan daha uzun süre yaşamlarını sürdürdü.

Deney sonuçlarını değerlendiren Profesör Paul Matthew, bu araştırmanın, gliyoma hastalarının tedavisinde bir devrim yaratabileceği görüşünde.

"İnsan vücudunun kanserle mücadelede en iyi tedavi yöntemlerini ürettiği genellikle unutulur" diyen Profesör Matthew, "Bağışıklık hücrelerimiz tümörleri belirlemek için sürekli bir arayıştadır. Eğer bu hücreleri, gliyoma gibi tümörleri bulmak ve onunla mücadele etmek için harekete geçirebilirsek, bu tür hastalıklarla mücadelede yepyeni bir strateji geliştirebiliriz" dedi.

Vitespen adlı aşının cilt, böbrek ve kolon kanseri hastalarında da denendiği belirtiliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 19.04.2007 16:11
teşekkürler su perisi