POLİS :
Daha çok suç olmadan önce önleme işi ön plandadır. Yaklaşık olarak 250.000'i aşkın personeli ile görev yapmaktadır. Jandarma teşkilatı ile bölge paylaşımı yapılmış ve sadece il ve ilçe merkezlerinde görev yapmaktadır. Bunu yanında Cumhurbaşkanlığı başbakanlık dahil devlet büyüklerini ve meclis dahil önemli yerleri koruma görevini yapar.

Polis olabilmek için farklı yollar vardır bunlar;
1-) Lise son sınıfında yapılan üniversite seçme yerleştirme sınavına girmek ve bu sınavdan (2013 yılı için 250 ham )puan almak gerekir bölüm farketmeksizin. Polis Meslek Yüksekokulları 2 yıllık bir eğitim süreci içerir.
2-) 4 yıllık fakülte mezunları ise POMEM e başvurarak geçerli KPSS puanı ile mülakatlara girerek (tam belli olmadığı için) 6 ay süreli bir eğitim gördükten sonra göreve başlar .
3-) Liseden mezun olduktan sonra LYS adı verilen sınavdan ham 350 ve üzeri puan alanlar akademi için başvuru hakkı kazanır önce mülakat ve daha sonra yazılı sınava girerler. buralarda başarılı olan adaylar 4 yıllık bir eğitimin ardından Komiser yardımcısı olarak mezun olurlar

POLİSİN GÖREVLERİ
Madde 1 -Polis,asayişi amme, şahıs,tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korur.Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin eder.Yardım istiyenlerle yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder. Kanun ve nizamnamelerinin kendisine verdiği vazifeleri yapar.
Madde 2 - (Değişik: 16/7/1965 - 694/2 md.)Polisin genel emniyetle ilgili görevleri iki kısımdır.
•A) Kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, Hükümet emirlerine ve kamu düzenine uygun olmıyan hareketlerin işlenmesinden önce bu kanun hükümleri dairesinde önünü almak,
•B) İşlenmiş olan bir suç hakkında Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ile diğer kanunlarda yazılı görevleri yapmak,

Görevleri genel olarak böyle yazıyorum ki fazla uzatmamak için daha detaylı bilgi almak isteyenler PVSK (Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu) ya bakabilir.
Polis Hangi Kanunlardan Yetki Alır ?
Emniyet Teşkilat Kanunu
Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu
Anayasa
Kanun
Kanun Hükmünde Kararname
Kararname
Tüzük
Yönetmelik


Emniyet Teşkilatı İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA bağlıdır.

Merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz polis memuruyum ... Tşk ederim herkese ...:4:

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 310
favori
like
share