patlıcan nerelerde yetişir - patlıcan yetiştiriciliği - patlıcanın özellikleriPatlıcan ev bahçelerinde kolayca yetiştirilebilir. Tohumdan yetiştirmek isterseniz baharda, havalar iyice ısınınca, patlıcan tohumlarını yastıklara dikebilirsiniz. Hazır fide alıp bunları doğrudan doğruya yerlerine dikerek patlıcan yetiştirmek daha kolay olur.

Çürümüş gübreyle iyice karıştırılmış toprağa dikilen bu fidelere «can suyu» denilen, lik su verilir, ondan sonra iki hafta kadar su verilmez. İki hafta sonra bol su verilir, toprak kurumadan çapa vurulur. Bir hafta sonra ikinci çapa vurulup yeniden sulanır.

Patlıcan çiçek açınca su verilmez; çünkü verilirse bitki azar, boya gider. Döl bağlayınca bol su vermeli, yeniden çapalamalıdır. Patlıcanlar olgunlaşıp toplanmaya başlayınca kalanların gelişmesi için gübre şerbeti verilir.

Patlıcanın uğradığı hastalıkların başında mildiyu gelir. Patates, domatese gelen bu hastalık patlıcanın da yapraklarında sarı lekeler belirmesine yol açar, lekeler gitgide büyür, bitkiyi kurutur. Hastalık görünür görünmez %1 yoğunlukta bördo bulamacı püskürtmelidir.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share