Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt, ses kısıklığı 2 haftadan uzun sürdüğü takdirde bir uzmana başvurulması gerektiğini belirterek, "Ses kısıklığının çok basit ve kendiliğinden iyileşebilecek sebepleri olduğu gibi ciddi ve tedavisi büyük ameliyatlar gerektiren hastalıklar da olabilir" dedi.

Ses kısıklığında en çok karşılaşılan nedenin larenjit denen ses tellerinin enfeksiyonu olduğunu açıklayan Prof. Dr. Öğüt, "Bu durum soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıkar. Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeni, genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Bazı durumlarda da ses yanlış olarak kullanılabilir. Bu tür ses kullanma sonucunda, ses tellerinde nodül adı verilen küçük şişlikler ortaya çıkar. Nodüller, ses eğitimi ile ses kullanma alışkanlığı düzeltilmediği sürece kendiliğinden kaybolmazlar" diye konuştu.

Erişkinlerde ses kısıklığının en sık görülen nedenlerinden birinin de mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahriş etmesi olduğunu ifade eden Öğüt, "Buna reflü adı verilir. Ses kısıklığı özellikle sabahları fazladır ve gün içinde azalır. Ses kısıklığıyla birlikte boğazda takılma ve boğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların pek çoğunda mideyle ilgili şikayetler yoktur" şeklinde konuştu.

Ses tellerindeki kist veya polip gibi iyi huylu kitleler, akciğer hastalıkları, alerji, gırtlak ve çevresindeki tümörler ve psikolojik sebeplerin de ses kısıklığına yol açabildiğini kaydeden Öğüt, "Sigara, gırtlak ve boğaz kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğundan düzelmeyen ses kısıklığı olan ve sigara içen kişilerin bir kulak burun boğaz hekimine muayene olmaları gerekir. Ses kısıklığının daha nadir nedenleri arasında alerji, guatr ve sinir sistemi hastalıkları sayılabilir. Birçok insanda doğal yaşlanmayla birlikte bir miktar ses kısıklığı ortaya çıkabilir" dedi.

Ses bozukluklarının tedavisinin ses kısıklığının nedenine göre değişebileceğini dile getiren Öğüt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ses kısıklığına neden olan durumların çoğu ses hijyeniyle, ses istirahatı ve doğru ses kullanma alışkanlığını kazanmakla düzelir. Bazı durumlarda ilaçla tedavi veya ses teli ameliyatı gerekebilir. Bazı ses bozukluklarında sesin doğru kullanma tekniğinin öğretilmesi ve varsa yanlış tekniğin ortadan kaldırılması gerekebilir."

Ses kısıklığını önlemek için bazı davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Öğüt, "Kafein ve sodalı içecekler alınmamalıdır. Sigara ve alkol kullanılmamalı, ses kısıklığı oluştuğunda ses dinlendirilmelidir. Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılmalı, bol su içilmelidir. Boğaz kazınarak temizlenmemeli, gürültülü ortamlarda konuşulmamalıdır. İçinde bulunulan ortamın nemi ve ısısı uygun olmalıdır" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 722
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 30.04.2007 17:08
ses kısıklıgı iki haftadan fazla sürerse doktora gitmek gerekir uzun süreli ses kısıklıgı ciddi bir hastalık nedeni olabilir
CADIKIZ Tarih: 30.04.2007 16:16
[COLOR=coral]Paylasimin icin tesekkurler canim :85: