Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Alex De Souza, Fenerbahçe Televizyonu'nda "Stüdyo Futbol" programında Yasir Kaya'nın sorularını cevaplandırdı. Alex'e yöneltilen sorular ve Alex'in cevapları şöyle: - Futboldan önce özel yaşantısıyla başlayalım programa" Kızının doğum günüydü dün, nasıl kutladılar ?
- Aslında Maria doğum gününü ayın 25'inde kutluyor, ancak biz maçımızın erken oynanması ve antrenman boşluğunun da hafta sonuna denk gelmesi dolayısıyla, çocuğu olan tüm arkadaşlarımızı davet ederek kutladık. Çok fazla kişiyi davet edemedik. 3 senedir çok güzel zamanlar geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Burada çalışmakta olan Brezilyalı insanlar ve Beşiktaş'ta oynayan Brezilyalı arkadaşlarımı çağırdım. Bunların hepsi birlikte zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımız. Çok daha fazla insanı çağırmak isterdim ama oturduğum sitedeki küçük salonda yaptığımız için partiyi daha az kişiyi davet etmek zorunda kaldım. Futbol içi ve dışındaki arkadaşlar bulundu partide.
- Herkesin merak ettiği ve aslında en sonda sorulacak soruyu, en başta sormak istiyoruz"Sence Fenerbahçe bu sezon şampiyon olacak mı?
- İlk başta görmemiz gereken bir şey var. Şu anda 4 puanlık avantajımız var. Bence maç maç gitmeliyiz, her maç ayrı bir final. Evimizde oynayacağımız Denizlispor maçı var. Bu maçı kesinlikle kazanmalıyız. Bu maçtan galip ayrılırsak Beşiktaş'ın Sivasspor ile oynayacağı maça bakacağız. Ondan sonra gözler tamamen ligdeki derbi maça dönecek. Evimizde oynayacağımız maçları bu yarışta avantaj olarak görüyorum. Benim de tek hedefim ve tek konsantre olduğum şey şampiyonluk.
- Geçen sezon son maçta kaybedilen şampiyonluktan gereken dersler çıkarıldı mı?
- Benim görüşüme göre biz şampiyonluğu Denizli maçında kaybetmedik. Sezon içerisinde yaptığımız maçlardaki hatalarda kaybettik. Mesela kendi evimizde oynadığımız ve galibiyetle ayrılamadığımız Diyarbakırspor ve Çaykur Rizespor maçları var. Bu tür maçlardaki puan kayıpları şampiyonluğu kaybetmemize yol açtı. Denizlispor maçı son maç olduğu ve şampiyonluk kılpayı kaçırıldığı için hatırlanıyor ve kötü olarak anılıyor. Bence biz, daha önceki, özellikle kendi evimizde kazanamadığımız maçlarda kaybettik şampiyonluğu.
- Peki bu sezon için sana göre en kritik maç kaybı, puan kaybı hangisi?
- Kendi evimizde bu dönem aldığımız iki tane beraberlik. Sivasspor ve Manisaspor karşısındaki beraberlikler. Bu maçlardan bir tanesini kazanabilseydik çok daha farklı olabilirdi bence. Benim görüşüme göre puan kaybetmemeliydik bu maçlarda. Ancak hala ligin bitimine 5 hafta var ve avantaj bizde. Bundan sonra kaybetmediğimiz sürece avantaj bizde.
- Geçen sezonlara göre bu sezonun en belirgin farkı nedir? Puan farkının az olması ligin kalitesinden mi, futbolun kalitesizliğinden mi?
- Bence bu sezon küçük takımlarda güçlenmiş olarak karşımıza çıktılar. Özellikle üst sıradaki takımlara daha iyi mücadele sergiliyorlar. Büyük takımlarda puan vermedikleri maçlarda bu sezon puan verdiler ve bekledikleri oyunu sergileyemediler. Büyük takımların puan vermeleri bu durumu doğurdu diye düşünüyorum.
- Futbol kalitesi düştü mü bu sezon Alex'e göre?
- Teknik futbol olarak çok fazla kalitenin düştüğünü düşünüyorum. Dünyadaki futbolda da böyle. Futbolun artık teknik kısmı bir kenara bırakılarak, futbolcuların markasyon, taktiksel ve fizik gücü ön plana çıkmaya başladı. Dünya kupasını örnek alabiliriz. Teknik gördüğümüz oyuncular fazla ön plana çıkamadı, başarılı olamadı, beklenen performansı sergileyemedi. Türkiye için de teknik olarak kalitenin düştüğünü söyleyebiliriz. Bu konu hakkında değişik kişilerin görüşleri de önemli. Çünkü futbol içerisinde çok değişik kültürlerde insanlar olduğu için herkesin fikri daha farklı olabilir. Güney Amerika'daki futbola alışkın olduğum için futbolu farklı görüyorum. Bana dünya üzerindeki futbol güzel görünmeyebilir ama diğer ülkelerdeki insanlar için güzel gözükebilir. Çok fazla kültürleri barındırması futbolun güzelliğidir.
- Fenerbahçe açısından kupa ve lig yarışı nasıl gidiyor?
- Baktığımızda ben 3 senedir Fenerbahçe'de forma giyiyorum. Bu yıllar içerisinde en karışık geçen sezon bana göre bu sene. Bunda 100. yılında çok etkisi var. Dışarıda çok fazla yalan haber çıkıyor. Bu da insanları ve düşüncelerini etkiliyor. Kafamıza takmamaya çalışsak ta, bir şekilde olanlardan haberimiz oluyor. Öncelikle Perşembe günü Beşiktaş ile bir kupa maçı oynayacağız. Bu turu geçecek güce ve potansiyele sahibiz. Kupada final oynayacağız, takım olarak buna inanıyoruz. Ligde de 5 maçın fikstürüne bakmaktansa, maçlarımıza tek tek bakıp, teker teker kazanarak yola devam etmeliyiz. Takım da, ben de şampiyonluğa ulaşacağımıza inanıyoruz. İki hedefe de yakınız ve iki hedefe de ulaşacağımıza inanıyorum.
- Fenerbahçe, UEFA Kupası'ndan AZ Alkmaar'a iki maçta da yenilmeden elendi? Bununla ilgili neler söylemek istersin?
- Bu konuda hakkında kendi evimizde 3 gol yemekle en büyük hatayı yaptığımızı düşünüyorum. Hollanda ekibi de gerçekten kaliteli futbolculardan kurulmuş, futbol görüşleri üst düzey bir ekipti. Herkes bizim deplasmanda oynadığımız maçta, son dakikada yediğimiz golü konuşuyor. Bence, kendi evimizde 3 gol yemeseydik sonuç farklı olur ve bu gol konuşulmazdı.
- Fenerbahçe AZ'ye elenmese UEFA Kupası'nda final oynayabilir miydi?
- AZ Alkmaar ile oynadığımız ikinci maçtan sonra çok üzüldüm. Ben kariyerim boyunca, bütün takımlarla katıldığım lig ve kupalarda, hayatım boyunca her zaman en tepede oynamaya alışmış bir insanım. İkinci maçta çok güzel oynamıştık. Antrenmanlarda sürekli çalıştığımız duran toplardan bir gol yeyip elenmek beni yaraladı ve çok üzdü. Bizim yediğimiz gol çalıştığımız bir gol. Gol yememeyi istediğimiz bir golü yedik bu üzüntümüzü artırdı. Fakat eğer bu turu geçseydik, finale gidebilir miydik, bu zor bir zoru. Alkmaar bizi eledikten sonra da ben daha ileri gideceğine inanıyordum ama Werder Bremen'e elendiler.
- Alex için Alkmaar maçının ayrı bir önemi var. Alex bu maçta eleştirildi, yuhalandı, ıslıklandı? Alex o tepkilerden sonraki günlerde neler yaşadı?
- Ben bu tepkiden sonra kırıldım ve üzüldüm açıkçası. Neden ıslıklandığımı, yuhalandığımı anlamamıştım. Genelde olumsuz tepkilerde bir sebep olmalı. Ben hala bunun sebebini anlamadım. Taraftarımızdır, haklıdır. Para veriyor, çile çekiyor ve fedakarlık yapıyor. Onlar her zaman iyi oyun ve iyi sonuç ister. Buna hak veriyorum ama tepkinin neden bana olduğunu anlamadım.
- Peki Başkan Aziz Yıldırım'ın bir sonraki maçta televizyonlara da yansıyan alkışlı desteğini gördüğünde neler hissettin, neler düşündün?
- Ben bu görüntüleri gördüm. Bunları gördükten sonra çok fazla mutlu oldum. Bu görüntüler, başkanımızın bana insan olarak saygısını, dahası yaptığım işe duyduğu saygıyı gösteriyordu. Ben ilk geldiğim günden beri, her ne kadar doğuştan Fenerbahçeli olanlar gibi olamasam da, Fenerbahçe'nin bir parçası gibi olmaya çalışıyorum, böyle hissetmek istiyorum. Fenerbahçeli olmanın ne olduğunu daha iyi kavramayı hedefliyorum. Ve 3 yıldır bu yolda uzun yol kat ettiğimi inanıyorum. Başkanımızın o hareketinde, yönetimin ve taraftarımızın düşüncelerini kavrama çalışmalarıma, başkanımızın gösterdiği saygıyı gördüm. Bundan dolayı mutluluğum daha da arttı.
- Alex'in sözleşmesinden dolayı performansının düştüğü eleştirileri konuşuldu o dönemde? Gerçekten öyle miydi?
- O dönemde takım olarak kötü bir dönem geçirdi. Benim futbolum da takımın seviyesindeydi. Hiçbir zaman bir futbolcu takımın seviyesinin çok üzerinde futbol oynamaz. Özellikle bir de Antalya kampında sakat olmam, Antalya kampındaki çalışmalara katılamamam da beni çok fazla etkiledi. Kesinlikle kontratım ile ilgisi yoktu. O maçlardan sonra gördük ki; ben dahil takım da bir çıkışa geçti. Şu anda hala kontratım ile ilgili çözümlenmiş bir şey yok. Eğer öyle olsa şimdi de kötü olurdum. Ben Fenerbahçe'nin futbolcusuyum. 5 hafta sonra sonuna lig bitiyor ve ligin sonuna kadar her şeyi yapmam gerekiyor. Çünkü son güne kadar Fenerbahçe'nin oyuncusuyum.
- Fenerbahçe'de Futbolcu kalmak istiyorsa ve yönetim de futbolcunun kalmasını istiyorsa anlaşma sağlanır. İki ayaklı bir konu bu. Biz Alex ile ilgili kısmını soralım, Alex Fenerbahçe'de kalmayı isteyecek mi?
- Ben başkanımızla yaptığımız görüşmelerde de, menajerime de önümüzdeki yıllarda Fenerbahçe'de kalıp başarılı olmak istediğimi söyledim. Eğer iki tarafın isteğiyle kalınıyorsa, benim gönlüm kesinlikle kalmaktan yana. O zaman kesinlikle kalacağımı düşünüyorum.

- Alex'le ilgili haberler çıktı, takımların transfer girişimleriyle ilgili. Gerçekten teklifler var mıydı?
- Teklifler vardı, menajerimin elinde teklifler. Ancak, ben burada kalmak istiyorum, başkanımızın da bildiği gibi.
- Alex tekliflerle ilgili bir kulüp adı verir mi?
- Baktığımızda bu kulüp isimlerini söylemek gereksiz spekülasyon olur. Çok net bir şekilde tekrarlamak istiyorum; öncelik Fenerbahçe. Fenerbahçe'de kalmak istiyorum. Eğer anlaşamazsak başka kulüpleri düşünebilirim. Hedefimiz var, şampiyon olmak istiyoruz ve inşaallah da olacağız. Başkanımız ve yönetimimize anlattım. Burada kalmak istiyorum. Olmazsa nasıl Fenerbahçe yoluna devam ediyorsa ben de yoluma devam edeceğim.
- 100. yıl kadrosunda olmak Alex için ne ifade ediyor?
- Bu benim için büyük mutluluk ve gurur veriyor. Şampiyonluklara da ulaşabilir ve bu başarının da içinde olursam mutluluğum daha da artacak. Camiamızla, taraftarımızla şampiyonluklar yaşayıp birlikte daha da mutlu olacağımıza inanıyorum.
- Alex'in gol krallığı için bir iddiası var mı?
- Benim için önemli olan bu sene şampiyon olmak. Şu anda 17 golüm ve ve bu sayı 17 de kalabilir. Benim için şampiyon olmak çok önemli, gol sayısı önemli değil.
- Gaziantepspor maçında sezonun ilk penaltısını kullandın? Üzerinde bir baskı hissettin mi?
- Penaltı olmuştu. Kalecinin Kezman'a müdahalesi vardı. Hakem, penaltı olduysa vermeli ve verdi. Daha önceki maçlarda minimum 3-4 pozisyonumuzda penaltı verilmemişti. Gaziantep maçındaki çok net bir penaltıydı ve hakem verdi. Penaltıyı kullandığım anda üzerimde bir baskı yoktu. Tüm hedefim, maçı 1-0'a getirecek şekilde, penaltıyı güzel kullanıp sonuca ulaşrmaktı. Skoru düşünerek vurdum ve gol oldu.
- Alex, Ankaragücü ile oynanan bir karşılaşmada düşürülüp penaltı verilmesi gereken bir pozisyonda kart görmüştün? Bu pozisyonla ilgili görüşün nedir?
- Özellikle bu pozisyon hakkında konuşmak gerekirse, bana göre skandal bir karardı. Çok net bir şekilde görülüyor. Yanılmıyorsam Tuncay'dan da, pas geldi, kaleciyi çalımladım. O sırada düşürüldüm ve kendimi yere attığım gerekçesiyle kart gördüm. Bana göre skandal bir karardı. Umuyorum ki; önümüzdeki 5 haftada kararlar, lehimize, aleyhimize de olabilir ama düzgün verilsin. Ve sonuçları haksız yere etkilemesin bundan sonra.
- Alex yeni transferler hakkında ne düşünüyor? Edu, Lugano, Kezman ve Deivid için?
-Yeni gelen bütün futbolcularımız birbirinden kaliteli. Edu ve Lugano hakkında çok konuşmaya gerek yok. Harika bir ikili oldular ve takıma faydalarını hep birlikte görüyoruz. Kezman mücadelesiyle takıma çok katkı sağlıyor. Galibiyetlerde büyük katkısı var. Devid'i ise şanssız görüyorum. Onun alışkın olduğu pozisyonda oynamadığını gördük bu sezon. Alışkın olduğu pozisyonda oynamadığı için verimli olamadığını düşünüyorum. Bana göre Brezilya Futbolunun yetiştirdiği en iyi golcülerden biri. Bu 4 oyuncumuzda, son 5 hafta da takıma büyük katkılar sağlayabilecek oyuncular.
- Alex idolü olarak gördüğü Zico için neler söylemek ister? Zico'ya yönelik eleştirileri nasıl değerlendiriyor?
- Zico konusundaki görüşleri iki bölüme ayırmak gerekir. Zico, her zaman söylediğim gibi benim hayatımdaki en büyük idolümdür. Kendisini futbol oynarken görmüş insanlar da bana hak vereceklerdir. Yaptıklarıyla, Flamengo, Brezilya milli takımı ile yaptıklarıyla ismini hak ediyor. Benim de gördüğüm en büyük idoldür. Bu onun futbolcu halidir.
Zico, şu anda ise bir teknik direktör. Çok büyük zorlukları var. Geçen sene son maçta şampiyon olarak ayrılamamış bir kulübün başında ve 100. yılda büyük hedeflerle göreve geldi. Kulüp bazında bu kadar büyük yönettiği ilk takım da Fenerbahçe. Zico'nun teknik direktör olarak başarısına baktığımızda kupada yarı finaldeyiz. Ligde son 5 haftaya 4 puan önde lider girdik. Bu kadar zorluklara rağmen Zico'nun şu ana kadarki başarısının göstergesidir bu bana göre.
- Beşiktaş ile oynanan ilk kupa maçında yedek kulübesindeydi Alex? Bununla ilgili ne düşündü o an? Oynayamayacağını düşündüğünde tepkisi ne oldu?
- Oynamayacağımı öğrendiğimde üzülmüştüm. Her futbolcu gibi sahada olmak istersiniz. Zico, Kezman ve beni çağırıp bize yedek kulübesinde olacağımızı söyledi. Biz de takımın içinde olmak isterdik, üzüldük. Ama oldu bitti, maçı 1-0 kaybettik. Şimdi rövanş var ve durumu tamamen tersine çevirmeye çalışacağız.
- Beşiktaş'taki Brezilyalılar Nobre, Ricardinho, Bobo için neler söylemek istersin?
- Bu üç futbolcu da kendi karakterlerini göz önüne aldığımızda iyi oyuncular. Nobre'yi tüm Türkiye tanıyor. Fenerbahçe ile 2 şampiyonluk yaşadı. Kariyerine devam ediyor, kaliteli bir isim. Ricardinho için de çok fazla şey söylemeye gerek yok. Brezilya milli takımı oyuncusu, Brezilyanın önde gelen takımlarında oynamış bir isim. Bobo'nun ise Corinthias'da bir kariyeri vardı, kendini gösterme imkanı olmadı. Kendisini burada göstermeye çalışıyor. Futbol karakterlerine bakınca üçü de birbirinden kaliteli oyuncular.
- Beşiktaş maçı için skor tahminin var mı?
- Benim için önemli olan turu geçmek ve 2 farklı skoru almak. Hafta içinde yapacağımız antrenmanlarda Zico bize taktiği aktaracak. Biz de en iyi şekilde sahaya bunu aktarmaya çalışacağız. Tur atlamak için 2 farkı yakalamak gerekiyor. Ancak bunun için de önce 1-0'ı yakalamalıyız. Maç 1-0 olmadan 2-0 olmaz, ya da ilk gol atılmadan ikinci gol atılamaz. Önce amaç bu olmalı. 1 golden sonra da kontrollü oynamalıyız. Karşı tarafta da tecrübeli bir rakip var, iyi bir kadro var. Tedbirli oynamalıyız...
Alex, programın son bölümünde özel yaşamıyla ilgili soruları da cevaplandırırken, "Türkçeyi öğrenebildin mi?" sorusuna, Türkçe, "Çok az... " cevabı verdi. Alex, programın kapanış bölümünde de, "Fenerbahçe Şampiyon olacak mı?" sorusunu da, yine Türkçe, "İnşallah Fenerbahçe Şampiyon" cümlelerini kullanarak yanıtladı.
Alex De Souza, Fenerbahçe için gelecek 2 haftanın çok önemli olduğunun altını çizerken, "Önümüzdeki 2 hafta bizim için çok önemli. Kupa maçı ve daha sonraki Denizli maçlarından en iyi skorlarla ayrılıp kendimizi rahatlatmak istiyoruz" ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.
"Stüdyo Futbol" programında tercümanlık yapan Samet Güzel ise, Alex ile ilgili olarak, "Alex ilk geldiğim günden beri bana yardım eden, esprileriyle, arkadaşlığıyla büyük yer etmiş bir insan. Alex, idol olarak Zico'yu görüyor. Benim için de idol Alex, arkadaşlığıyla, insanlığıyla, davranışlarıyla..." değerlendirmesini yaptı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 639
favori
like
share
BATILIMM Tarih: 25.04.2007 21:07
teşekkürler eskitoprak
ozlems_o Tarih: 23.04.2007 18:14
teşekkürler eskitoprak
eskitoprak Tarih: 23.04.2007 18:02
duzeletmisen agam
okanoo28 Tarih: 23.04.2007 17:58
eskitoprak cok güzel bir paylaşım yapmışsın... ellerine sağlık..

yalnız bi tavsiyem olacak...

konu baslıgını ALEX' in bir cümlesinden değil de... Alex' in FBTV' deki Açıklamaları diye sunsan daha iyi olur gibime geliyor..

yine de karar senin...

emeğine sağlık