'Fenerbahçe, masa tenisinde kaçak oyuncu oynatarak şampiyon oldu'
Fenerbahçe Erkek Masa Tenisi Takımı'nın, Süper Lig'deki şampiyonluk müsabakasında başka bir kulübün lisanslı sporcusunu oynatarak kural ihlali yaptığı ileri sürüldü.İddialara göre, Sarı-Lacivertli ekip, hafta sonu İstanbul'da gerçekleşen Süper Lig finallerinde, Çin'de bir kulüpte oynayan Chang Gong Zheng'i oynattı.

Fenerbahçe'nin kural dışı yaptığı bu transferle şampiyon olduğunu söyleyen Adana Masa Tenisi Başkanı Adil Yeğenler, federasyona şikayet dilekçesi verdiğini açıkladı. Federasyonun Fenerbahçe'den çekindiği için bu ihlale ses çıkarmadığını iddia eden Yeğenler, "Fenerbahçe'nin sporcusu bizim takımımızda forma giyen Çinli Liu Jin'le Çin'de aynı kulüpte nisanın başında oynadı. Biz kendi sporcumuzu Çin'de oynadığı için oynatmadık, ama onlar oynattı." ifadelerini kullandı.

Masa tenisi dünyasını karıştıran bu kural hatasını Ronaldinho'nun bir hafta Barcelona'da bir hafta Fenerbahçe'de futbol oynamasına benzeten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Masa Tenisi Sorumlusu Bayram Sezgün ise şunları söyledi: "Uluslararası masa tenisi kurallarına göre sezon içinde bir sporcunun iki farklı kulüpte oynaması kesinlikle yasak. Fakat bu kural Türkiye'de maalesef hiçe sayılıyor. Çin'de lisanslı olarak bir kulüpte oynayan iki sporcudan birini Adana kulübü, birini ise Fenerbahçe Türkiye'ye getirdi. Ancak federasyon Fenerbahçe formasını giyen Zheng'in oynamasına izin verirken, Adana'da forma giyen Liu Jin'e onay vermedi." dedi. Daha önce de hem İran'da hem Türkiye'de oynayan masa tenisçiler olduğunu belirten Sezgün sözlerini şöyle sürdürdü: "Çinlilerden önce İran vakası yaşandı. İran olayını tüm belgeleriyle ispat edip yetkililere verdim. Ancak hiçbir netice alamayınca federasyondaki 7 yıllık görevimden istifa ettim."

Söz savunmanın: Oyuncumuz milli oldu

Konuyla ilgili açıklama yapan Fenerbahçe Masa Tenisi Antrenörü Babür Üstündağ, "Bizim şampiyonluğumuz tescillendi. Müsabakalarda herhangi bir problem yaşanmadı. Bizim sporcumuz iddia edildiği gibi Çin'de bir kulüpte değil, Çin Milli Takımı'nda oynadı. Federasyonun da bu transferden haberi var." dedi. Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen ise konuyla ilgili olarak "Hem Fenerbahçe'nin hem de Adana'nın şikayet dilekçeleri var. Biz Çin'deki federasyonla ve Adana'nın sporcularıyla ilgili gerekli resmi yazışmaları yaparak F.Bahçe'nin sporcusunun durumunu öğreneceğiz. Kural ihlali varsa gerekeni yaparız. Bu tür tatsız rekabetler Türk sporunu yıpratıyor.'' dedi.

Bu arada İstanbul'da yapılan maçlarda, ligi 43 puanla tamamlayan Fenerbahçe şampiyon, 42 puanla Adana MTİ takımı 2., 39 puan toplayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 3. oldu.

Birine izin verildi diğerine yok

Masa Tenisi Federasyonu, Çin'den getirilen iki oyuncudan, F.Bahçe'dekine oynama izni verirken, Adana'dakine vermedi. Buna karşılık, bu iki oyuncunun Çin'de aynı takımda forma giydikleri ileri sürüldü. Masa Tenisi Federasyonu şimdi konuyu inceliyor. Şikayet haklı çıkarsa, F.Bahçe'nin şampiyonluğu geri alınabilir.


Kaynak : Zaman

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1207
favori
like
share
okanoo28 Tarih: 28.04.2007 22:28
arkadaşlar burası benim görev alanım...

aklınızı başınıza alın!
XMaSteR Tarih: 28.04.2007 22:05
[COLOR=b083ac]Seni iLqiLendirmez ßenim N Yaptıqım akLını ßa$ına Dev$ir ßana akıL Verme....!
ED1 Tarih: 28.04.2007 17:43
Ozaman bosa zaman harcamamak içinde yazma :5:
XMaSteR Tarih: 28.04.2007 12:11
[COLOR=b083ac]HakLısın ßo$a Zaman Harcamamak icin okumadım :5:
ED1 Tarih: 28.04.2007 10:46
Hic $a$ırmadım Ne YaLan SöyLeyim

Konuyu okusaydin haberin dogruyu yansitmadigini görürdün.. Neysee.
XMaSteR Tarih: 27.04.2007 22:06
[COLOR=b083ac]Hic $a$ırmadım Ne YaLan SöyLeyim :5:
ED1 Tarih: 26.04.2007 23:14
Birazda kendi takiminizla ilgilenseniz!
Varsa yoksa Fenerbahçe?.. :20:
ii alistiniz
ZeuS Tarih: 26.04.2007 17:01
ßu haßeri sunduğum qün qazetede okudum & ßuraya sunmak istedim..

N kadar doru N kadar yanLış ßi ßiLqim yok & kaynağınıda yazmış ßuLunuyorum.. inanmıyan qirer ßakar oraya.

ßenim ßiLdiğim ßöLe haßerLerin yeri qeneLde ßurası oLuyor..
FreddyKrueger Tarih: 26.04.2007 16:38
Bu mesaj 7 kez değiştirilmiştir. son olarak RuNDLL tarafından Bugün, Tarihinde ve Saat:1o:4odeğiştirilmiştir..

[COLOR=#c0ccf4]7 Defa Deqi$tirmene Deqmi$ Gerçektende, Yazının Içeriqi GüzeL we AnLamLı oLmu$...

Kaynak BeLirtiLerek SunuLduqu Için Konu Burda KaLaCak...

AkSini Iddia Eden VarSa KaynakLarLa Kar$ı Sawunma YapabiLir Ya da Yorum BeLirtebiLir...