Yaz ayları yaklaşırken hızlı kilo kaybına neden olan diyetler, gelişme çağındakiler üzerinde psikolojik ve fizyolojik olumsuzluklar yaratıyor.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, ergen yaştakiler arasında moda haline gelen sıfır beden tutkusunun sağlığı önemli ölçüde tehdit ettiğini açıkladı.
Özellikle 11-16 yaşları arasında boy uzunluğunun hızla arttığını belirten yetkililer, 2-3 yıl süren bu büyüme atağı sırasında erişkinlikte sahip olunacak ağırlığın yaklaşık yarısı ile total kemik kitlesinin yüzde 37'sinin kazanıldığını belirtti.
Gençlerin vücutlarına odaklandıkları bu dönemde, yeterli ve dengeli beslenmeyle düzenli fiziksel aktivitenin büyüme hızını yakından etkilediğinin altı çizildi.
Yetkililer, "Özellikle genç kızlar, beğenilen ince bir vücuda sahip olma isteğiyle bilinçsizce ve kontrolsüzce çevreden duyduğu çok düşük kalorili zayıflama diyetlerini uygulayabiliyor. Ancak, bu durum büyüme ve gelişmede duraklama, adet yaşında gecikme, adet düzensizlikleri, iskelet sisteminin gelişiminde anormallik gibi pek çok sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olabiliyor" dedi.

Sağlık sorunlarından bazıları:
Baş ağrısı,
Konsantrasyon bozukluğu,
Yorgunluk,
Kalp ritminde bozukluk,
Tansiyon düşüklüğü,
Adet düzensizlikleri,
Kabızlık,
Kansızlık,
Ciltte kuruluk,
Saç dökülmesi
Diyetlerin bazal metabolizma hızının düşmesine neden olduğu, diyet bırakıldıktan sonra, verilen kiloların tekrar hızla alınması nedeniyle sürekli zayıflama diyeti uygulandığı uyarısı yapıldı.
Sıfır beden olma isteğiyle gelişebilecek sağlık sorunlarından biri de 'anoreksiya nervoza'.
Yeme bozukluğuyla kendini gösteren rahatsızlığa sahip kişiler, sürekli kilo vermek istiyor, kilo almaktan korkuyor ve yemeyi reddediyor.
Aşırı zayıflık bağışıklık sistemini zayıflatıyor, hastalıklara karşı direnci azaltıyor, vücut fonksiyonlarını bozuyor, kronik yorgunluk ve halsizliğe, çalışma verimi ve yaşam kalitesinde azalmaya neden oluyor.
Beden Kitle İndeksi'ne dikkat
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünerek hesaplanan Beden Kitle İndeksi'nin önemine işaret etti.
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yetişkin ve sağlıklı bir insanın indekste en az 18.5 değerine sahip olması gerekiyor.
Yetişkin kadınlarda en küçük beden olarak bilinen 36'dan çok daha düşük olan ve 'sıfır beden' olarak adlandırılan 32 bedene sahip kişilerin Beden Kitle İndeksi'nin 14-16 arasında olduğuna değinen yetkililer, "Bu, son derece sağlıksız bir vücut ağırlığına sahip olunması anlamına gelir" dedi.
Sağlıklı bir vücut için öneriler
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, sağlıklı ve ideal bir vücut ağırlığına ulaşmak ve bu kiloyu korumak için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı:
Beden Kitle İndeksi'nin 20-24.9 olmasına özen gösterilmeli,
Kısa sürede kilo kaybını sağladığı öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan çeşitli ilaçlarla gerçek kilo kaybı yerine vücuttan sadece su kaybına neden olan idrar söktürücü ilaçlar bilinçsizce kullanılmamalı,
Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı için genel vücut kontrolünden geçtikten sonra diyetisyen tarafından yaş, kilo, boy, fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme alışkanlıklarına göre hazırlanan zayıflama diyetleri uygulanmalı,
Sağlıklı ve kalıcı ağırlık kaybının haftada en fazla 0.5-1 kilogram olması gerektiği unutulmamalı,
Öğünler atlanmamalı. Düzenli aralıklarla günde 3 ana, 3 ara öğün tüketilmeli,
Yemeklerde hayvansal yağlar yerine bitkisel sıvı yağları ve zeytinyağ tercih edilmeli,
Yemekler haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemleriyle hazırlanmalı,
Mevsimine uygun taze sebze ve meyve tüketilmeli,
Yemekler acele yenilmemeli, iyice çiğnenmeli. Tokluk hissinin mideden beyne 20 dakikada ulaştığı unutulmamalı,
Yemek yerken televizyon seyretmek ya da kitap okumak gibi işlerle uğraşılmamalı,
Yemekler küçük tabaklarda yenilmeli,
Günde en az 2 litre su içilmeli,
Kan şekerini hızla yükseltip düşüren besinler tercih edilmemeli,
Haftada en az 3 kez ve 30 dakika düzenli fiziksel aktivite yapılmalı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 26.04.2007 17:16
ben hiç almiim gerçi istemesemde neredeyes o bedenim ama :79:

neyse teşekkürler canım
CADIKIZ Tarih: 26.04.2007 14:19
[COLOR=coral]yok ben almiyim :5:
ne oyle iskelet gibi oluyosun,birseyde yakismaz insanin ustunde,hem boylelikle binbir hastaligida arkasinda getirir valla,hic tavsiye etmiyom arkadaslar :18: