AIDS uzmanları Gambiya Devlet Başkanı Yahya Camme’nin bazı AIDS hastalarını bitkisel ilaçlarla tedavi ettiği iddialarının yanlış olduğunu açıkladı.


WASHINGTON - Gambiya Devlet Başkanı Yahya Camme’nin sarayında normal ilaç tedavisini keserek bitkisel ilaç verdiği hastalardan alınan kan örneklerini test etmek için gönderdiği Senegalli doktor Süleyman Mboup, “Benim laboratuvarlarımda yapılan kan testlerinin sonuçlarıyla ilgili olarak Gambiya yetkililerinin yaptıkları açıklamalar yanlış” dedi.

Kan örneklerini test etme konusunda “kendisinin oyuna getirildiğini” belirten doktor Süleyman Mboup, test edilen bazı kan örneklerinde virüse direnç düzeylerinin testlerde tespit edilebilecek eşiğin altında olduğunu belirterek, “Bu şaşırtıcı değil, çünkü bu hastalar bitkisel ilaç verilmeden önce bilinen AIDS ilaçları alıyordu. Etkin bir anti virüs tedavisi, HIV virüs direncini tespit edilebilecek düzeyin altına düşürür” diye konuştu.

Mboup, Gambiya Devlet Başkanının tedavi olduklarını iddia ettiği hastaların hiçbirinin tedavi olmadığını da kaydetti ve “AIDS’in bilinen hiçbir tedavisi yok. Hiçbir koşulda benim laboratuvarlarımda yapılan testler, bir AIDS tedavisi iddiasını desteklemek için kullanılamaz” dedi.

Gambiya Devlet Başkanı, şubat ayında yaptığı açıklamada AIDS’i bitkisel ilaçlarla tedavi ettiğini ileri sürmüş, bu iddia AIDS uzmanları tarafından ciddiye alınmamıştı.

Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki de HIV’in AIDS’e yol açtığını kabul etmediğini belirterek, ülkesindeki milyonlarca AIDS hastasının tedavisinde gecikmeye yol açmıştı.

Dünyada yaklaşık 40 milyon insana, AIDS’e yol açan HIV virüsü bulaşmış durumda ve şimdiye kadar 25 milyon kişi AIDS’ten öldü. AIDS’ten ölenlerin çoğu Afrika kıtasında yaşıyordu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 864
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.04.2007 16:27
aıds bitkisel ilaçlarla tedavisini duymamıştım teşekkürler fiber_optic
ozlems_o Tarih: 27.04.2007 14:57
kanser de bitkisel ilaç olduğunu biliyorumda aids te zxaten duymamıştım.

gerçi ben uzmanlara güvenmiyorum

teşekkürler