Araştırma 6 bin çocukla yapıldı
Tüm Sağlık Haberleri

İngiliz araştırmacılar, bir kadının ilk regl olma yaşının, çocuğunun obez olma riskinin belirlenmesinde yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Uzmanların 6 bin çocukla yaptığı araştırmada, erken ergenliğe giren kadınların çocuklarının, bebekken hızlı büyüme ve çocukken kilolu olma olasılığının daha fazla olduğu belirlendi.

Araştırmaya göre, anneleri erken ergenliğe girmiş olan çocuklar, 9 yaşına kadar daha uzun ve kilolu oluyorlar ve kızların 11 yaşında önce regl olma olasılığı daha fazla.

Anneleri 11 yaşından önce ergenliğe girenlerin obez olma riski de anneleri 15 yaşından sonra regl olmaya başlayanlardan üç kat daha fazla.

Araştırmacılar, 900 çocuğun, doğumundan 9 yaşına kadarki büyüme ölçümlerini inceledi ve annelerinin ilk regl olma yaşıyla çocukların iki yaşına kadarki hızlı boy ve kilo artışı arasındaki bağlantıyı ortaya koydu.

Çalışmada, büyüme hızları daha fazla olan çocukların daha erken ergenliğe girdiği ve büyümelerinin daha kısa sürede durduğu, bu nedenle erişkinliklerinde uzun olmayabildikleri belirtildi.

Hızlı büyümeyle yetişkinlikte obezite

Çalışmada, hızlı büyümeyle yetişkinlikteki obezite arasında da bağlantı kuruldu.

Araştırmada, erken ergenliğe giren kadınların, hayatlarının daha sonraki dönemlerinde aşırı kilolu olma riskinin daha fazla olduğu vurgulandı.

11 yaşından önce ergenliğe girmiş olan anneler, ilk kez 15 yaşından sonra regl olanlardan 5 kat daha fazla obez olma riski taşıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 938
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.04.2007 10:25
teşekkürler ellerine saglık
ozlems_o Tarih: 28.04.2007 17:38
çok ilginçmiş teşekkürler canım
fiber_optic Tarih: 28.04.2007 07:56
Teşekkürler Ellerine Sağlık