Yaşam alışkanlıklarımızın değişmesiyle yaygınlaşan kalp hastalıklarından alınacak küçük önlemlerle korunmak mümkün.

ABD'deki Cleveland Clinic'in ünlü Türk Profesörü Murat Tuzcu, Türkiye'de 20 milyon insanın ciddi kalp rahatsızlığı olduğunu belirterek, kadınların daha çok risk altında olduğunu söyledi.

Türkiye'de kontrol amacıyla doktora giden kişilere bile anjiyo yapıldığını, stent takıldığını söyleyen Prof. Dr. Tuzcu, Anjiyografi insanların kalp hastalıklarından korunacakları ilk testlerden biri değil. Tarama mahiyetinde doktora giden, kalbi büyük tehdit altında olmayan kişilere anjiyo yapmak gereksiz dedi. Prof. Dr. Murat Tuzcu, hastaya by- pass yapmanın ya da stent takmanın kalp krizinin önlenmesine katkıda bulunmayacağını vurguladı.

Türk halkının kalbinin tehdit altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tuzcu, ;Çünkü çok arabaya biniyoruz, çok az yürüyoruz, çoğumuz kiloluyuz dedi. Türkiye'de 20 milyon insanın ciddi kalp hastalığı olduğunu kaydeden Prof. Dr Tuzcu, bunların bazılarının hastalığın farkında bile olmadığını anlattı. Prof. Dr. Murat Tuzcu, 50 yaşın üstündeki kadınların en az yüzde 50'sinde yüksek tansiyon bulunduğuna da dikkat çekti.

Önüne gelene yapılıyor

Türkiye'de gereksiz yere, hasta olmayan çok sayıda kişiye anjiyo yapıldığını belirten Prof. Dr. Tuzcu şöyle konuştu:

Anjiyografi insanların kalp hastalıklarından korunacakları ilk testlerden biri değil. Bunların ilk başlangıçta çok yararlı olmadığı düşüncesindeyiz. Hastalar kalp krizi tehdidi ile hastaneye yatmışlarsa o zaman mutlaka anjiyografi yapılıp stent takılmasına ihtiyaç vardır. Ama hastanın hele hele hiçbir şikayeti olmayan, kontrol maksadıyla hastaneye giden hastaya şu veya bu yöntemle anjiyo yapılması doğru değil. Bu yanlış bir uygulama.
Önüne gelene anjiyo yapıp stent takmanın milyonlarca dolarlık ekonomik maliyeti olduğu kadar sağlık için de belli bir riski bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Murat Tuzcu, Daha da önemlisi orada anjiyonun gösterdiği bir darlığa stent koymanın uzun vadede zararlı etkisi var. Stendin yeniden daralma, takarken damarın zarar görme riski var, stendin içinde pıhtı olma riski var. Gerekli olduğu zaman stentler hayat kurtarır ama, yerinde yapılmazsa bir çok riski de beraberinde getirir diye konuştu.

Asfaltınıza iyi bakın

Hastaya by-pass yapmanın ya da stent takmanın ömrün uzamasına ve kalp krizinin önlenmesine katkıda bulunmayacağını anlatan Cleveland Clinic'in ünlü Türk Profesörü Murat Tuzcu, Stentler koruyucu önlem değil, onlar ancak trafik tıkandığında trafiğin açılmasına yardımcı oluyor. Biz gerektiğinde trafiği açıyoruz ama sizin asfaltınıza iyi bakmanız lazım, tümsekleri, engelleri ortadan kaldırmanız lazım diye konuştu.

Meslektaşlara tavsiyeler

Meslektaşlarına check-up amacıyla gelen hastaya hemen anjiyo yapmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. Tuzcu, şu önerileri sıraladı:
Hasta eğer doktora geliyorsa, hastanın sağlıklı yaşaması için nelerin yapılabileceği ortaya konulmalı. Hasta bilgilendirilmeli. Tansiyonu yüksekse düşürmek için neler tavsiye edilebilir, kolestrolü yüksekse ne gibi ilaçlar alması gerektiğini söyleyebiliriz. Kilosu varsa, şekeri yüksekse onu nasıl kontrol edebilir, onları anlatmamaz lazım. Sigara içiyorsa mutlaka bıraktırmamız lazım. Bu tedbirleri aldığımızda birçok hastada anjiyografi ve stentlere ihtiyaç olmadığını görüyoruz.

Kalp için altın öneriler:

Kalp hastası olmamanın alınacak küçük önlemlerle çok kolay olduğunu bildiren Prof. Dr. Tuzcu, şu önerilerde bulundu:

* Çocukluktan başlayarak sağlıklı yemek alışkanlığı edinin.
* Perhiz yapmak değil, ideal kiloyu korumak için kepekli ekmeği tercih edin. Un, şeker, hayvani yağlardan uzak durun.
* Türk yemeklerine uzak değil, bilakis yakın durun. Ancak, kuyruk yağında kızartma, tereyağlı pilavı değil, sebze ağırlıklı Türk mutfağını tercih edin.
* Sağlıklı yemek keyifsiz yemek değildir.
* Her tarafa arabayla gitmeyi bırakın, hareketsiz yaşam biçimine son verin.
* Hareket, cimnastik salonuna gidip bir sürü para vermek değildir. Yarım saat yürümek bile kalp sağlığı için çok önemli.
* Sigarayı mutlaka bırakın, sigara içilen ortamda bulunmayın.
* Doktorunuzu yılda en az bir defa ziyaret edip kan şekeri, kolesterolünüzü kontrol ettirin.
* Sözkonusu öneriler için büyük paralar harcamaya gerek yok. Sayılan öneriler yapılırsa kalp kirizi geçirip ölme oranı çok daha azalacak.

Fındığın dozunu kaçırmayın

Prof. Dr. Murat Tuzcu, 'bir avuç fındık kalbe iyi gelir sloganına da göndermede bulunarak, Fındık, badem, ceviz yararlı besinler. Ama bunları çok miktarda tüketmemek lazım. Bunların tansiyonu, kolestrolü düzenleyen ilaçlar kadar koruyucu etkisi yok. Sağlıklı beslenme içinde makul miktarda yenecek kadar badem, ceviz ve fındığın şüphesiz yararı olacaktır. 'Bir avuç fındık yerseniz başka bir şeye gerek yok demek yanlış diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 588
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 30.04.2007 19:19
teşekkürler canım
MeMoLi Tarih: 29.04.2007 13:34
CoK Tesekkürler emegine saglık