Türkiye'de astımlı hasta sayısının 4 milyonu bulduğu, tedavi imkanı olmasına rağmen hastaların yalnızca yüzde 1,25'inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabildiği belirtildi

Türk Toraks Derneği Adana Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, Türkiye'de astımlı hasta sayısının 4 milyonu bulduğu, tedavi imkanı olmasına rağmen hastaların yalnızca yüzde 1,25'inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabildiğini belirtildi.

Prof. Kocabaş, yaptığı açıklamada, kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın, dünyada 300 milyon kişiyi etkilediğini belirtti. Bu hastalığın görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak dünyada giderek arttığına dikkati çeken Kocabaş, hastalığın nöbetler halinde gelen nefes darlığı, hışıltılı solunum, göğüste sıkışma ve öksürük gibi belirtiler gösterdiğini bildirdi.

Kocabaş, Türkiye'de astımlı hasta sayısının 4 milyon kişiyi bulduğunu ifade ederek, şunları söyledi: ''Her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık çocukluk döneminde daha sıktır. Uzun süre izlenen astımlı çocuklarda, ergenlikle birlikte yüzde 30-80 arasında değişen oranlarda kendiliğinden düzelme olmaktadır. Hastalık bazen yıllarca ara verebilir.'' Kocabaş, hastalığın sürekli seyir izlemesi halinde tedavi ile tamamen kontrol altına alındığını belirterek, şöyle konuştu: ''Dünyada ve ülkemizde bu hastalığın tedavisiyle ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunmaktadır.

Ancak buna rağmen Türkiye'de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1,25'inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabilmektedir. Bu oran Batı Avrupa'da yüzde 5,3'tür. Astım hastalarının yüzde 90'ı gündüz yakınma yaşamakta, yüzde 60'ı gece uyanmaktadır. Son bir yılda her dört hastadan biri hastaneye yatmış, yarısı acil başvuruda bulunmuştur.''

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 502
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 01.05.2007 16:25
son senelerde astımlı hasta sayısı epeyce arttı.paylaşımın için teşekkürler arkadaşım
ozlems_o Tarih: 01.05.2007 15:05
teşekkürler fiber_optic
enrique Tarih: 01.05.2007 09:35
Paylaşım için teşekkürler