MüZiK & SANATCILAR & YORUMLAR


http://melekce.lima024.server4you.de/flash/orhan.swf

Müzi e 6 yaşında klasik batı müzikçi Emin Tarakçı Hoca'dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında ba lama ve Türk Halk Müzi i dersleri almaya başladı. 10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi isimli eseri yaptı.

13 yaşında Türk Sanat Müzi i ve tambur e itimi almaya başladı. Ortaokul ve lise yıllarında Samsun, Edirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise ba lama çaldı. Samsun ve İstanbul'da halk evlerinin kuruculu unu yaptı. Kendi açtı ı müzik dershanelerinde ö retmenlik yaptı.

İlk profosyonel bestesi Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin'i 14 yaşında yaptı.

16 yaşından itibaren jazz ve rock müzi i ile ilgilenmeye başladı, batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor sax çalarak görev yaptı. Istanbul'a gelerek konservatur sınavlarına girdi ve kazandı. İcra heyetinde 4 yıl görev yaptıktan sonra konservatuardan ayrıldı. Vatani görevini bahriyeli olarak sürdürdü ü yıllarda bandoda saksafon çalmaya devam etti.

20 yaşında TRT Ankara, 22 yaşında TRT İstanbul Radyosu sınavlarına girdi. Ankara radyosundan İstanbul radyosuna geçerek 10 ay çalıştı, kendi iste i ile ayrıldı.

1966'da Türkiye çapında yapılan ba lama çalma yarışmasında Arif Sa ve Çinuçen Tanrıkorur ile birlikte derece aldı.

Arif Sa ile birlikte 1966-1968 arası dönemde Muzaffer Akgün, Yıldız Tecan, Ahmet Sezgin, Şükran Ay, Sabahat Akkiraz, Nuri Sesigüzel gibi birçok sanatçıya ba lama çaldı. Bu dönem içinde Kızılırmak Karakoyun, Ana, Kuyu gibi Türk filmlerinin müzik direktörlü ünü yaptı. İstanbul'daki halk evlerinde Abdullah Nail Bayşu, İsmet Sıral, Burhan Tonguç, Erkin Koray, Ömer Faruk Tekbilek, Vedat Yıldırımbora, Özer Şenay, Neşet Ertaş gibi sanatçılarla sık sık bir araya gelip müzik yaparak gelecekte kendi ortaya koyaca ı müziksel sentezin ilk meyvelerini verdi. A lıyorum Yana Yana, Gönül ba ları, Yıldız Akşamdan Do arsın, Neredesin Leylâ'm gibi türkü plakları çıkardı. Sevemedim Karagözlüm, Sabır Taşı, Koca Dünya gibi besteleri çeşitli sanatçılar tarafından okunmaya, sanat dünyasında adı besteci ve ba lama virtüözü olarak duyulmaya başlandı.

Türkü plâklarından sonra, 1968 yılında ilk serbest çalışmalar plâ ı Sensiz Bahar Geçmiyor/Başa Gelen Çekilirmiş'i çıkardı.Bundan sonra Topkapı Plak ve İstanbul Plak'tan seri olarak plaklar çıkarmaya devam etti. 1969 yılında çıkardı ı Bir Teselli Ver/Yorgun Gözler 45'li i ile Türkiye çapında ün yaptı. Bestekâr ve enstrümanist kimli inin yanı sıra, yorumcu kimli i ile ön plana çıkmaya başladı. Ben Eski Halimle Daha Mesuttum, Hor Görme Garibi, Severek Ayrılalım, Ümit Şarkısı, Sevenler Mesut Olmaz gibi plaklara imza attı.

1972 yılında Yaşar Kekeva ile birlikte Kervan Plak şirketini kurdu, şirketin yöneticisi oldu. Kervan Plak, Türkiye'nin ilk yerli sermayeli plak şirketiydi. Bünyesine Erkin Koray, Ajda Pekkan, Muazzez Abacı, Mustafa Sa yaşar, Ahmet Özhan, Kamuran Akkor, Semiha Yankı, Samime Sanay, Neşe Karaböcek, Bedia Akartürk, Nil Burak, Ziya Taşkent, Semiramis Pekkan, Ferdi Özbe en gibi starları alan Kervan Plak ,dönemin plak piyasasının en güçlü şirketlerinden biri oldu.

Orhan Gencebay, bugüne kadar 36 sinema filminde başrol oynadı, 90'a yakın filmde müzik direktörlü ü yaptı.

1000'den fazla bestesi bulunan Orhan Gencebay, bunların 400'e yakınını kendisi seslendirdi.

Orhan Gencebay'ın yaptı ı çalışmalara TRT denetleme kurulunca arabesk dendiyse de, Orhan Gencebay bu de erlendirmeyi "yanlıştır ve eksiktir" diyerek kabul etmedi.

Yasal olarak 60 milyon civarı plak ve kaset tirajı olan Orhan Gencebay'ın, korsan üretimlerin yasal üretimlerden 2 kat fazla oldu u düşünülürse, yasal olmayan üretimlerle birlikte 200 milyon civarı tirajı oldu u tahmin ediliyor.Bu da; dünyanın sayılı tiraj rakamlarındandır.

Beyaz Kelebekler grubunun da eski solisti olan ses sanatçısı Azize Gencebay'dan boşanan Orhan Gencebay'ın Sevim Emre ile 30 yılı aşkın bir süredir resmî birlikteli i devam etmektedir. O lu Altan Gencebay halen Kervan Plak prodüktörlü ünü yürütmektedir.{ceycey} {ceycey}
Üyenin Yeni Konuları LIVE PIX 2.0 DELUXE Karisik Panolar
Üyenin Populer Konuları Karisik Panolar LIVE PIX 2.0 DELUXE
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 884
favori
like
share
darlinkjune Tarih: 15.08.2007 22:07
bende mp3 muzik indiriliyor sanıyodum bi boka yaramıyomuş pehhh bide uye olun mesaj yazın diyonuz o kadar ugraştırdınız bari degseydi

hey modetor benı banlama zaten gelmem bi daha byess banlarsan bende banlarım senı urfa banı)
darlinkjune Tarih: 15.08.2007 22:03
ellerine yüregine saglık teşekkurler bilgilendirdigin için... kolay gelsin...
hicbirsey2001 Tarih: 03.05.2007 14:08


Harika olmuş arkadaşım,

Çok teşekkürler

Sayende güzel nostalji oldu