Mutluluk hormonlarınızı harekete geçirip, kaslarınızı canlandırmak, dolaşım sisteminizi koruyup, eklemlerinizi genç tutmak mı istiyorsunuz? O halde hemen yürümeye başlayın.
Ev kadınıysanız sabah işlerinizi bitirince, olmadı akşam bulaşığını makineye koyup mutfağınızı toparladıktan sonra, çalışıyorsanız sabah duşunuzu almadan, hafta sonunda yemyeşil bir parkta, İstanbul daysanız Boğazın mavi sularına bakarak yürüyüş yapabilirsiniz. Öylesine mütevazı ve öylesine masum bir spor ki yürüyüş. Yapmamanız için bahaneniz yok. Yürümeniz için ise tam onlarca geçerli nedeniniz var. Tıp biliminin atası Hipokrat, M.Ö. 5. yüzyılda ´Eğer tüm vücut bölümleri ılımlı düzeyde kullanılır ve egzersiz yaptırılırsa sağlıklı olur, iyi gelişir ve geç yaşlanır, eğer kullanılmaz ve kendi haline bırakılırsa hastalı klara yatkın olur, sağlıksız gelişir ve hızlı yaşlanır´ demiş ve hareket etmenin ne denli yararlı olduğunu vurgulamıştı. Hipokrat´tan bu yana her çağın hekimleri egzersizi önerdi. 1960´lardan itibaren ise, egzersiz, hastalıklardan koruyan ve var olan hastalıkları tedavi etmekte yardımcı bir ilaç olarak reçete edilmeye başlandı.
Yürümenin de bir usulü var
Yapılması kolay, yararı çok olan yürüyüşe başlamaya karar verdiğinizden eminiz. O zaman gelin bu spora başlarken neler yapmak, neler giymek ve nasıl yürümek gerektiği konusunda bilgilerimizi tazeleyelim. Öncelikle yürüyüşün ağır bir yemek öğünü ardından yapılmaması gerektiğini bilmekte yarar var. Bir de diyabet, hipertansiyon ve diğer sistemik hastalıkları olanların doktorlarını ziyaret etmesi önerilenler arasında. Başka neler mi yapmalı? İşte bilinmesi gerekenler:
Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.
40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.
Yürüyüş öncesi ve sonrasında susuz kalmamaya dikkat etmeli.
İnce tabanlı ve makosen ayakkabılar ile yürüyüş yapılmamalı.
Yürüyüşün ilk bir-iki dakikasında yavaş yürünmeli sonra hızlanmalı.
Hızınız yürüyüş sırasında konuşmanızı engelleyecek düzeyde olmamalı. Eğer nefes nefese kalıp konuşamı yorsanız hızınız çok fazla, hiç çaba harcamadan konuşuyorsanız çok yavaşsınız demektir.
Doğal yürüyüşünüzle yürüyün ve elleriniz doğal bir şekilde yanlarda sallansın.
Yürüyüşün bitmesine 2-3 dakika kala terinizin soğuması için hızınızı azaltın.
Çok sıcak havalarda ve saatlerde yürüyüşten kaçının.
Bir sıkıntı hissedildiğinde yürüyüşe inatla devam etmeyin.
Yürümeye haftada 3-5 kez 20 dakikayla başlayın. Süreyi yavaş yavaş artırın.
Yürümek için emniyetli bir yer seçin. Eğer yol kenarında yürüyorsanız trafik akışına ters yönde gidin..
Zemini rahat hissedilen bir yolda yürüyün. Düz ve düzgün döşenmiş yüzeylerde daha emniyetli yürüyebilirsiniz, düzensiz veya ıslak zeminlerden uzak durun. Güvenlik açısından işinize ve evinize yakın bir yerde yürüyün.
Soğukta rüzgara ve soğuğa dayanıklı dış kılıfları olan eldivenler giyin, vücut ısısının yarısı baştan kaybolduğu için şapka giymeyi ihmal etmeyin.
Giderken rüzgara doğru, dönüşte rüzgar arkanızda yürüyün.
Yaz aylarında sıcaklığın düşük olduğu erken veya geç saatlerde yürümeye çalışın, bol miktarda su için.
Giysilere dikkat!
Her şey tamam. Peki yürüyüş yaparken nasıl giyinmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte sağlıklı, rahat bir yürüyüş için giyim rehberi:
Yürüyüş yapmak için seçeceğiniz giysiler rahat hareket etmenizi sağlayacak gevşek giysiler olmalıdır.
Giysileriniz sıcak hissettiğinizde kolayca çıkartabileceğiniz, serin hissettiğinizde kolayca giyebileceğiniz birkaç kattan oluşmalıdır.
Yürüyüş esnasında terlemeyi hedeşemiyorsanı z bir tişört, ince bir kazak ve üzerine ince bir rüzgarlık giyerek yürüyüşe başlayınız.
Ayağınıza rahat ve terlemeyi önleyen özel koşu çoraplarından giyiniz.
Sizi güneşten veya soğuktan koruyacak bir başlık takınız.
Gözlerinizi ultraviyole ışınlarından koruyacak bir gözlük takınız.
Yapacağınız yürüyüş yarım saatten uzun sürecekse yanınıza su kabı alın.
Ayaklarınız isyan etmesin
Vücudunuzun tüm yükünü taşı- yan ayaklar yürüyüş sırasında en fazla özeni hak ederler. Peki nası l bir ayakkabıyla yürüyüş yapmak gerekir. Yürüyüşün işkenceye dönüşmemesi için mutlaka kaliteli bir yürüyüş ayakkabısı edinmelisiniz. Belki de bu sporun tek masrafı ayakkabılar için harcadığınız para olacaktır. Aslı nda iyi marka bir spor ayakkabı sizin için ideal olacaktır. Ayakkabı yı alırken ise şunlara dikkat etmeniz yararınıza olur:
Ayakkabılarınız ayağınıza tam olarak uymalıdır.
Yürüyüş ayakkabılarınız normal ayakkabılarınızla aynı numarada veya yarım numara daha büyük olmalıdır.
Yürüyüş ayakkabıları esnek, kolay bükülebilir olmalıdır
Yürüyüş esnasında yer ile ilk temas eden kısmınız topuklarınızdır. Ayakkabınızın topuk kısmında topuklarınızı koruyan ve dengede tutan ince bir yastık olmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 532
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 05.05.2007 18:36
yürüyüş gerçekten çok faydalı

teşekkürler
mollycan Tarih: 04.05.2007 12:46
yürüyüsü sevenlerdenim, bilgilerin icin tesekkürler sevgili SU-PERISI :2: