Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, “zayıflama ilacı” olarak piyasaya sunulan Lida'nın satışını durdurdu. İçeriğinde sibutramin olduğu tespit edilirse, ilaç piyasadan toplatılacak.

Bakanlık, analizler sonuçlanana kadar, bu ürünlerin kullanılmaması konusunda tüketicileri uyardı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, içeriğinde “sibutramin” adlı insan sağlığına zararlı kimyasal maddenin bulunduğu yönünde çıkan tartışmalar üzerine, Lida'nınm satışı durduruldu. Bakanlık, laboratuvar analizleri sonucunda üründe 'sibutramin' tesbit edilmesi halinde ürünün piyasadan toplatılması yönünde 81 il müdürlüğüne de talimat verdi.
Takviye edici gıdaların ithalatında bakanlık tarafından kontrol belgesi düzenlendiği hatırlatılan yazıda, Lida-daidaihua adlı ürünün de gıda takviyesi olarak ithal edildiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, ithalat sırasında ürün bileşeninde etken madde beyan edilmiyor, gıda maddeleri etken maddeye göre sınıflandırılmıyor ve ürünün kullanım amacı değerlendirilmiyor. Kontrol belgesi kapsamında izin verilen ürünler eczanelerde veya diğer satış noktalarında satılabiliyor. Ancak, bakanlıktan gerekli izinler alınmadan veya aldığı izinden farklı şekilde tüketime sunulan ürünler hakkında, Türkiye'deki ve ithal edilen ülkelerdeki resmi kurumlar nezdinde girişimler yapılıyor.

Açıklamada, lida adlı ürünün izin verilen içerikten farklı bir şekilde piyasaya sürüldüğü yolundaki haber ve reklamlar üzerine, yasal işlem başlatıldığı vurgulandı.

Bakanlık, ürünün ithal edildiği ülke olan Çin'in büyükelçiliği aracılığı ile firma beyanının doğruluğu konusunda yazışma yaptı. İl müdürlüklerine de söz konusu ürünün denetimi konusunda talimat verildi. Dağıtım, satış yerleri ve eczanelerde yapılan denetimler sonucunda, bu ürünle ilgili mevzuata aykırı ifadeler içeren broşür bulunduran firmalara cezai işlem uygulandı. Broşürler piyasadan toplandı.

Kaçak olarak satışı yapılan ürünler ile ilgili olarak da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Gümrük Müsteşarlığı bilgilendirildi.

Sibutramin analizi yapabilen laboratuvarlar belirlenerek, ürün buralara analize gönderildi. Analizler sonuçlanana kadar ürünün satış ve dağıtımı durduruldu. Siburtamin adlı kimyasalın tespiti halinde ise ürünün piyasadan toplatılması, kontrol belgesinin iptali yönünde il müdürlüklerine talimat verildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 588
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:58
Paylasım ıcın saol eline saaglık
okanoo28 Tarih: 12.05.2007 10:47
dostum bilgiler için teşekkürler

yalnız

" “ "

gibi hataları düzelterek sunarsanız bilgi almak isteyen arkadşlar okuma zorlugu çekmesinler
Sari Menekse Tarih: 11.05.2007 12:17
Bu ilacin satisi durdurulmasina ragmen hala bazi eczanelerde satis yapilmakta.Kisi kendini düsünmüyorsa ben niye düsüneyim düsünen insanlar var ne yazikki.Biri para kazanmak derdinde digeri ise caresizlik sonucu getirecegi zararlar göz ardi ediliyor.
SU-PERISI Tarih: 06.05.2007 08:49
zayıflamak isteyen en güzeli rejim ve spor yaparak zayıflamalı.bende zayıflama ilaçlarını ve çaylarını hiçbir zaman onaylamıyorum
ozlems_o Tarih: 05.05.2007 18:38
oldum olası zayıflama ilaçlarına hep tepkiliyimdir mutlaka zararı vardır diye düşünürüm işte gerçekmiş

teşekkürler