Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fulya Gürkan Şahin, eczanelerden hekim tavsiyesi olmaksızın sigarayı bırakmak için alınan ilaçların bilinçsiz kullanımının ölümle sonuçlanabileceğini bildirdi. Şahin, sigaranın kanser olma riskini arttırdığını belirterek, "Sigarada tahriş edici ve kanser yapıcı 4 binden fazla kimyasal madde var. Bunların 50 tanesi doğrudan kanser yapıyor. Akciğer kanseri, kanser nedeniyle ölümlerde birinci sırada bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni sigaradır" dedi.

Dr. Şahin, sigara içenlerin içmeyenlere göre 20 kat daha fazla kanser olma riskinin bulunduğunu vurgulayarak, pasif içicilerin ise içmeyenlere göre 3 kat daha fazla risk altında olduğunu bildirdi.

Eczanelerden hekim tavsiyesi olmaksızın sigarayı bırakmak için alınan ilaçların bilinçsiz kullanımının ölümle sonuçlanabileceğini dile getiren Şahin, "Sigarı bırakmak için piyasada satılan sigara bırakma ilaçlarının bilinçsizce alıp kullanmayın. Bunların sonucu ölüme varan yan etkileri olabilir. Nikotin tedavisinde kullanılan nikotin bantları kalbe zararlı olduğu için kalp krizine yakalanma riski de artmaktadır. Sigaranın bırakılması için öncelikle bireyin kararlı olması gerekmektedir. Sigara bıraktırma merkezi ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurarak muayene ve tahliller yapıldıktan sonra sigaranın bırakılması en doğru yöntemdir" dedi.

Sigara bağımlılığının fiziksel ve psikolojik olmak üzere 2 yönü olduğunu ifade eden Psikolog Filiz Yakmaz ise, "Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir. Bireyin çocuğuna iyiyi ve kötüyü öğretirken sigara tüketmesi çocuk için güven kaybına yol açar. Bu da özgüven sorununun ortaya çıkmasına ve çocuğun kendini iyi ifade edememesine sebep oluyor" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 487
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 07.05.2007 10:46
ilaçtan ziyade içen kişi kendi iradesiyle bırakmalı bilinçsizce alınan ilaçlar fayda yerine zarar veriyor.
ozlems_o Tarih: 06.05.2007 19:43
sigarayı bırakmak bence önce iradeyle olmalı :85: