Yaz mevsiminin gelmesi ve güneşin sıcak yüzünü göstermesi doğal olarak güneş gözlüğü kullanma oranını da artırdı. Ancak güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar var.

Uzmanlar, güneş gözlüklerinin rastgele alınmaması ve ucuz olduğu için tercih edilen; ancak ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu özelliği olmayan gözlüklerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Ünlü markaların kötü taklitleri katarakt başta olmak üzere gözlerde kalıcı bazı hasarlara da sebep olabiliyor. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Uzmanı Operatör Doktor Levent Ersan, güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak olanların seçilmesi gerektiğini anlatıyor. Piyasada çok sayıda taklit ürünün bulunduğuna dikkat çeken Ersan, güneş gözlüklerinin tezgâhlardan ya da işportacıdan değil; mutlaka optikçilerden alınması gerektiği üzerinde duruyor. Kalitesiz, ultraviyole ışınlarını geçiren, bozuk camlardan yapılmış güneş gözlüğü kullanıldığında göz bebeklerinin büyüdüğünü ve dolayısıyla zararlı ışınların göze daha çok girerek retinada olumsuz etkilere yol açtığına dikkat çeken Levent Ersan, yanlış güneş gözlüğü kullanımı sebebiyle katarakt ameliyatlarının 30-35 yaşlarına kadar düştüğünü söylüyor. Ersan, "Bu tür gözlükler uzun süre kullanıldığı zaman iki göz arasındaki ilişkiyi de bozmakta ve bulanık hatta çift görme rahatsızlıklarına neden olmaktadır." diyor.

Göz hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Tezel İyiiz de sahte gözlüklerin gözde ciddi hasarlara neden olabileceğini vurguluyor. İyiiz, "Gözlüğün modelinden çok işlevi ön planda olmalı, ultraviyole korumalı bir güneş gözlüğü kullanılmalı. Güneş gözlüğünü taktığınızda gözünüzün bulanmaması gerekiyor. Satın alacağınız güneş gözlüğünü ışığa karşı tutun. Ardından gözlüğü aşağı-yukarı oynatın. Böyle yaptığınızda camında dalgalanmalar oluyorsa gözlük camı kalitesizdir." diyerek gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde duruyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 18:00
Paylasım ıcın saol eline saaglık
eskitoprak Tarih: 11.05.2007 11:44
tesekkurler bilgiler icin
ozlems_o Tarih: 10.05.2007 16:23
çok hassas ve önemli bir konu var göz bu yabana atılacak bişey deil

güneş gözlüğünün ilk amacı göz sağlığımızı korumak önce bunu dikkate almalıyız

daha sonra estetikliğine bakmalıyız öyle uyduruk yerlerden alınan gözlükler korumayı bırakın göz sağlığını tehlikeye sokuyor

teşekkürler su perisi
okanoo28 Tarih: 10.05.2007 12:17
özellikle ülkemizde işportadan alınan güneş gözlükleri kullanılıyor..

göz sağlığı açısından çok dikkat edilmesi gereken bir mevzu..

teşekkürler SU-PERİSİ
adile84 Tarih: 09.05.2007 10:54
gerçekten çok öenmli bir konuda açıklama yapmışsınız.bilgiler için teşekkürler