İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün alternatifinin dereotu olduğunu söyledi.

Dereotunun sütten daha faydalı olduğunu ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün alternatifinin dereotu olduğunu söyledi.

Adana Otizm Derneğinin düzenlediği 'Otizm Hastalığının Tedavisi ve Beslenme' konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün kalsiyum bakımından en zengin besin olmadığını belirterek,

"Dereotu sütten daha fazla kalsiyum içeriyor. İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oran 208dir. Ayrıca dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına daha faydalıdır" dedi.

ABD osteoporozdan musdarip
Prof. Dr. Aydın, dünyada en çok süt tüketen ülke olan ABDde, yine dünyada en çok osteoporoz rahatsızlığının olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Aydın, çocukların ve anne- babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesini önerdi.

İsveçte yapılan bir çalışmada 50- 85 yaşlarındaki menopoz sonrası kadınlarda süt tüketimi fazlalığının kırıkları azaltmadığının saptandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

Süt kalça kırıklarını azaltmıyor
"Benzer şekilde ABDde hemşireler üzerinde yapılan araştırmada gerek süt, gerekse süt dışı kalsiyum tüketimi fazlalığının kalça kırıklarını azaltmadığı tespit edilmiştir.

Çocuklarınızın ve kendinizin kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketin. Dereotundaki magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir. Her memelinin sütü kendi yavrusunadır. 5- 6 milyon yıllık insanlık tarihinin sadece son 10 bin yılında insanlar başka memelilerin sütünü içmişlerdir.

Yeşil sebze sütten faydalı
Kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezlerdi. Fosil incelemeleri, taş devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu göstermektedir. Bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de o devirde insanların sütten ziyade, daha çok yeşil sebze, ot türü yiyecekler tüketmesindendir."

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 606
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 02.06.2007 10:32
paylaşım için sağom süt bir numara
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 17:56
Paylasım ıcın saol eline saaglık
ozlems_o Tarih: 12.05.2007 16:58
bende çok şaşırdım yaa süt hiç sevmem dere otu da tercihim deildi bende ondan kısayım heralde demi okan

teşekkürler bilgiler için
okanoo28 Tarih: 12.05.2007 10:50
ben her ikisini de çok tükettiğim için boyum bu halde sanırım

teşekkürler SU PERİSİ
eskitoprak Tarih: 11.05.2007 11:43
tesekkurler bilgiler icin
Sari Menekse Tarih: 11.05.2007 11:37
waow cok sasirdim bundan sonra dereotu mutfagima kesin daha fazla girecektir :85:
tesekkürler Su Pericim :3: