KAYIT

MSN de WebCamden video kaydi yapabilir, yada bilgisayarinizda kayitli herhangi bir .avi yada .mpg dosyayi WebCam görüntüsü gibi karsinizdaki kisilere yayinlayabilirsiniz. Bu islemleri yapabilmek için;
1- Video kaydi için WinPcap ve MSN Webcam Recorder programlarina,
2- Video yayini için ise SplitCam programlarina ihtiyaciniz olacaktir.
Bu programlarin Download Linklerini asagida bulacaksiniz.
Simdi bu programlarin kurulumu, ayarlari ve kullanimi konularina gelelim.
Bilgisayariniza ilk olarak WinPCap sürücülerini kurunuz. Bu sürücüler kendi baslarina çalismayip, sadece MSN Web Cam Recorder programi ile beraber çalisirlar.
Ikinci olarak da MSN Web Cam Recorder programini kurunuz. Bu programi kurarken, tercihan Run on Windows Startup "Windows basladiginda Çalis" komutunu okeylenmis olarak birakiniz. Bu taktirde Windows basladiginda programiniz otomatik olarak çalisacak ve sag altta (Tray) programin ikonu görülecektir. (Beyaz WebCam resmi)Bu andan itibaren MSN yi açip kamera baglantisi kurdugunuzda (hem sizin kameranizi, hemde karsi tarafin kamerasini) program otomatik olarak kamera kaydina basliyacaktir. Program, ilk ham kaydini Stream dosya olarak yapar. Stream dosyalari görmek için ekranin sag alt bölümündeki tray program ikonuna (Beyaz WebCam resmi) tiklayiniz.Prpgram kaydettigi görüntüleri "mail - to - mail" formatinda kaydeder. Mesela size gelen görüntüleri "arkadasinizin maili - to - sizin mailiniz" gibi. Bu kayitlari, kayit islemi aninda dilediginiz yerde durdurabilir yada yeniden baslatabilirsiniz. Bunun için islem yapmak istediginiz kaydin ismi üzerinde mausun sag tusuna basip, kaydi durdurmak için Stop, baslatmak için Restart komutlarini tiklamaniz yeterli. Menünün diger komutlari ise sunlar:
Play = Oynat
Rename = Isim degistir
Remove = Sil, kaldir
Save = Baska yere kaydet
Export = Çikti al

Kayit isleminiz bittikten sonra, stream dosyayi seyretmek için, dosyanin üzerinde mausun sag tusuna basip, Play komutunu tiklayin.Stream dosyalarinizi bilgisayarinizin bir baska klasöründe yada CD de muhafaza edebilirsiniz. Msn Webcam Recorder ile isleme tabi tutabilmek için ise mutlaka
C:\Program Files\MSN Webcam Recorder\streams
klasörünün içine kopyalamaniz gerekir.
Ham stream dosyanizi .avi formatina çevirmek için, Play ekranindaki Export butonunu tiklayiniz.Program Output "Çikti" klasörü olarak Belgelerim klasörünü kullanir. Siz Browse butonunu tiklayip özel bir çikti klasörü tayin edebilirsiniz. Avi dosyanin covert (dönüstürme) isleminin baslatimi için
Start butonunu tikladiginizda, sikistirma formatinin tesbiti için bir pencere açilacaktir. Buradan Microsoft Windows Media Wideo 9 seçenegini tiklarsaniz, her ortamda çalisabilen fakat dosya boyutu büyükçe bir avi dosya alirsiniz. Fakat XviD mpeg-4codec seçenegini seçerseniz özel codec isteyen ortamlarda çalisabilen fakat çok kisa boyutta avi dosya alirsiniz. Tercihinize göre bu iki seçenekten birini seçip, Tamam butonunu tiklayin. Sonra arkaniza yaslanip convert (dönüstürme) isleminin bitmesini bekleyin.

YAYIN

Web Kameranizdan herhangi bir .avi yada .mpg dosyayi ve hatta TV kartiniz varsa seyrettiginiz bir tv kanalini, karsinizdaki arkadaslariniza seyrettirebilirsiniz. Avi yada mpg dosya yayini için sisteminizde mutlaka SplitCam progrminin kurulu olmasi gerekir.Programin ana penceresini yukarida görüyorsunuz. Arkadaslariniza yayinlamak istediginiz dosyanin tesbiti için sol üsttem File menüsünü tiklayiniz.File menüsündeki Video Source (Video kaynagi) komutunu seçiniz. Burada sisteminizdeki Video kaynaklarini göreceksiniz. En alttaki Video File "Video Dosyasi" seçenegini tiklayip, yayinlamak istediginiz video dosyasini açiniz.
Daha sonra, MSN Messenger menüsünden Araçlar / Web kamerasi ayarlari komutunu tiklayin.
Kamera Seçimi Ayar kutusundan "SplitCam Capture"yi seçip, Uygula butonunu tiklayin. Çalistirdiginiz görüntü dosyasi artik karsinizdaki arkadaslariniza yayina hazir.

Eger sisteminizde bir TV karti kullaniyorsaniz, Kamera Seçimi ayar kutusundan TV kart sürücünüzü seçerseniz, karsi taraf sizin seyrettiginiz tv yayinini izler.

[URL=http://rapidshare.com/files/15132960/WebCam_utilities.rar.html]PROGRAMI INDIRMEK ICIN CLICK

[URL=http://rapidshare.com/files/16392704/msn_webcam_rec-1.2rc4.exe.html]MSN WEBCAM RECORDER 1.2 TÜRKCE


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4014
favori
like
share
aranan_adam Tarih: 28.02.2009 22:41
sağol kardeş emeğine sağlık !
hohahaha Tarih: 29.07.2008 21:09
Lütfen yazacağınız cevaplar insan onuruna yakışacak türden olsun. Maalesef insanlıktan nasibini almamış bir çok üye forumdaki bilgilerden bir an evvel faydalanmak için ahlaksız cümleler kurmaktadır tabi ki bu kişiler en kısa sürede aramızdan atılmaktadır.

ne yazıkki ilk ve son mesajım sadece linkler için üye oldum
suskun47_ Tarih: 25.07.2008 11:12
tşk amcaoğlu
hotshot77 Tarih: 07.07.2008 10:23
thankssssssssss
mysterious.84 Tarih: 27.05.2008 19:13
YA HERKES TEŞEKKÜR EDİYO YAPIYOR DEMEKKİ
AMA BEN LİNKİ AÇIP YÜKLEYEMEDİM BİLE YAA
Bİ SÜRÜ SEÇENEK ÇIKIYO İŞİ YOKUŞA SÜRÜYOLAR NEDEN İNDİREMİYORUM
alaybey_125 Tarih: 11.05.2008 23:12
daha önceden bende vardı süper bişii
ezoezim Tarih: 31.03.2008 00:38
kurulumda hata veriyo msn kayıt recoder kurulum tamamlanamadı diyo
polden Tarih: 29.03.2008 12:20
rşkler ...........
atakann25 Tarih: 20.02.2008 10:26
mardinli arkadaşım gerçekten çok güzel anlatmışın emeğine teşekkürler